You are here

Online Mülteci bulusmaları - Program ve davet

PDF البرنامج باللغة العربية | Programm als PDF (deutsch) | PDF برنامه به فارسی | program as PDF (english) | türkçe Program

Korona salgını, bir yıldır tüm insanların yaşamlarını ve geçim kaynaklarını tehlikeye sokuyor. Ancak, biliyoruz ki, tüm insanların hayatı ayni şekil ve derecede zorlaşmadı. Her geçen gün zengin ve yoksul arasındaki farkın daha da genişlediğini görüyoruz. Hükümetler yalnızca dev şirket gruplarını kurtarmakla ilgileniyor.
Mülteciler olarak bizler korona salgınından çok sert bir şekilde etkileniyoruz. Özellikle güvenli bir yer arayışı için Avrupa sınırlarında beklemede olan kız ve erkek kardeşlerimiz, çocuklarımız bir kabusta yaşamaktadır. Ülkelerimizde geride bırakmak zorunda kaldığımız ailelerimiz ve tanıdıklarımız sadece pandemiden değil, savaşlardan, pandeminin ekonomik sonuçlarından veya uygulanan yaptırımlardan da etkilenmekte ve her gün hayatta kalmak için mücadele etmektedir. Ve belki de şu an isçiler, kadınlar öğrenciler ya da öğretmenler olarak yasaklanmış olan hakları uğruna mücadele verdikleri ve örgütlendikleri için, diktatörlük rejimleri tarafından zulme maruz kalmaktalar.
Koronayla bağlantılı olarak biz mülteciler için durumun ne olduğunu farklı perspektiflerle birlikte tartışmak, birlikte analiz etmek istiyoruz: Almanya'da mülteci olmak nasıl bir şey? Biz mülteciler için buradaki yaşam koşulları nasıl? Ne tür adaletsizliklerle karşılaşıyoruz? Birlikte neler yapabiliriz? Yolculuk yapıp reel buluşmalar gerçekleştiremeyeceğimiz için, fikir alışverişinde bulunmak, ortak tartışmalar yapmak ve haklarımızı savunmanın yollarını aramak için sanal etkinlikler düzenliyoruz. Eğer sizin önemli gördüğünüz ve dayanışmacı bir toplulukla tartışmak ve çözümler geliştirmek istediğiniz başkaca konular varsa, bize bu konuları bildirin. Sömürgeciliğe, emperyalizme ve adaletsizliğe karşı 500 yılı aşkındır süren bir mücadele görüyoruz. Kökenimizden, dilimizden, dinimizden, cinsiyetimizden…yaşımızdan bağımsız olarak deneyimlerimizi dayanışarak gelecek mücadelelerimize taşıyabiliriz. Dayanışma bizim silahımız, umudumuz, sevgimiz ve şefkatimizdir ve bizi hayatta tutan şeydir.

Biz kimiz?

Biz, Almanya'daki mülteci ve göçmenlerin öz örgütlülüklerinden birisi olan KARAWANE'iz. 1998'den beri temel haklarımız için, sınır dışı edilmelere, sömürüye, ırkçılığa, tecrit ve polis şiddetine ve her türlü adaletsizliğe karşı mücadele ediyoruz. "Biz buradayız çünkü ülkelerimizi talan ediyorsunuz" sloganı var olduğumuzdan beri bize eşlik ediyor. Çünkü bu slogan dünya çapındaki sömürge ve emperyalist düzenin hayatlarımızı nasıl belirlediğini ve bizleri mülteciliğe zorladığını ifade ediyor. Biz buna karşı her yerde dayanışmayla kendimizi güçlendirerek isyan ediyoruz.
2004 yılından beri Wuppertal'da Almanya Göçmen İsçiler Federasyonu AGIF ve diğer göçmen öz örgütleriyle birlikte sürekli olarak aktifiz. Koronadan önce haftalık açık toplantımız vardı. Bu artık mümkün değil, bu yüzden şimdi online toplantılar düzenliyoruz.

Katilimcilar icin önemli bilgi:

Etkinlikler yalnızca mültecilere ve mülteci geçmişi olan kişilere yöneliktir. Tüm tartışmalar THE VOICE Mülteci Forumu'nun ( THE VOICE Refugee Forum) zoom kanalından yapılacaktır. Katılmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Çevirileri birlikte organize edebilmemiz için hangi dili konuştuğunuzu bize önceden bildirin. Etkinlikten önce size bağlantı linkini göndereceğiz.

Bize nasıl ulaşabilirizsiniz?

Almanca, İngilizce, Farsça, Fransızca, Kürtçe, Türkçe konuşuyoruz. Başka bir dil konuşuyorsanız, arkadaşlara sorar ve onları da organize ederiz.
Aşağıdaki telefon numaralarından ya da e-posta adresinden bize mesaj yazın:

Telefon:

  • Gülay: 0162 989 07 46 (Almanca ve Türkçe )
  • Araz: 0178 853 07 01 (Almanca, İngilizce ve Farsça)


KARAWANE für die Rechte der Flüchtlinge und MigrantInnen
Büro Wuppertal
Marienstr. 52 | 42105 Wuppertal
E-Mail: wuppkarawane@yahoo.de
Internet: http://thecaravan.org
Facebook: https://www.facebook.com/karawanewuppertal oder https://www.facebook.com/caravannetwork
Language: 
Local group: