You are here

Mülteci Kadınlar 'Artık yeter!' diyor! - Mülteci Kadın Konferansı 2013

„Mülteci Kadınlar 'Artık yeter!' diyor!
Mülteci Kadın Konferansı’ndan "Berlin’deki Halk Mahkemesine

Listen to radio broadcast from April 26, 2013 Basından Makaleler

Sevgili Arkadaşlar, Ablalar ve Kardeşler,

Önceki haftasonu Hamburg’ta mülteci kadınların konferansı gerçekleştirildi. Konferansa, Afganistan’dan, Mısır’dan, Cezayir’den, Etiyopya’dan, Brezilya’dan, Almanya’dan, Fildişi Sahili’nden, Fransa’dan, Gambiya’dan, Gine’den, Hin-distan’dan, İran’dan, Kamerun’dan, Kenya’dan, Kongo’dan, Kosova’dan, Kürdistan’dan, Mali’den, Makedonya’dan, Meksika’dan, Nijerya’dan, Pakistan’dan, Rusya’dan, Sırbistan’dan, Sudan’dan, Suriye’den, Togo’dan, Türkiye’den ve Uganda’dan 130’un üzerinde mülteci kadın katıldı. Konferans, Cumartesi günü, her kadının, ismini, geldiği ülkeyi ve Almanya’da yaşadığı şehri söyleyip birer dünya ve Almanya haritasında bir bayrak ile işaretlediği etkili tanıtım kısmından sonra mülteci ve göçmen kadınlar tarafından "Bu konferans neden şimdi yapılıyor?" ve "Kadınlar neden iltica eder?" konuları üzerine çeşitli başlangıç sunumları ve Dağistanlı genç bir kadının, Almanya’da oturum hakkı ve bağımsız bir yaşam için verdiği mücadeleyi ele alan çok kişisel bir hikaye ile devam etti.

Sonra çok sayıda mülteci kadın söz alarak kendi hikayelerini, iltica etmelerinin sebeplerini, geldikleri ülkelerdeki ve Almanya’daki yurt ve kamplardaki genel durumu anlattılar. Bu genel durum çerçevesinde Almanya içerisinde ailele-rinden ayrı kalma zorunluluğundan, yurtlardaki, kamplardaki ve köylerdeki insanlık dışı yaşam koşullarından, yetersiz Almanca kurslarından, çalışma izni alamamalarından, seyahat sınırlamasından ve bir avuç parayla veya kuponlarla vermek zorunda kaldıkları hayat mücadelesinden bahsettiler. Ek olarak maruz kaldıkları günlük ırkçılık ve (cinsel) şiddeti anlattılar. Konuşmalarda, ülkelerindeki genital sakatlama ve (cinsel) şiddet gibi kadınlara özgü iltica sebeple-rinin yanı sıra politik aktiviteler ve tutuklanma tehlikesi gibi faktörler öne çıktı. Sınır dışı edilme tehlikesi içinde yaşayan bir arkadaş, konferansta kendisine gösterilen büyük dayanışmanın etkisiyle bu konferans sayesinde sığınma hakkı için verdiği kişisel mücadeleyi devam ettirme gücünü yeniden buldu.

Pazar günü her an sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve bu baskı yüzden psikolojik sorunlar yaşayan Ole-sia Lahmar Cherif’in gönderdiği bir selam yazısı okundu. Bu durum konusunda konferanstaki kadınlar, beraberce bir dayanışma bildirisi yazma kararı aldılar.

Konferans katılımcıları, "Kervan Mülteci Kadın Hareketi" adı altında beraberce mücadelelrine devam etme kararını aldılar. Ayrıca düzenli olarak toplanan ve yine konferans katılımcıları tarafından kararlaştırılan 2014 senesi Mülteci Kadın Konfernası’nı hazırlayan bir koordinasyon grubunun kurulması konusunda mutabık kalındı.

The Voices #11 - Refugee Woman Conference
Listen to radio broadcast on reboot fm

Tüm katılımcı kadınlar, yaşadıkları şehirlere döndüklerinde, konferansın sonuçlarını çevrelerine bildirecekler. Ber-lin’de 13 ile 16 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Halk Mahkemesi’nde kadınlar da bir bildiri okuyup ithamlarını dile getirecekler.

The Kervan Mülteci Kadın Hareketi

1.5.2013

temas: refugeewomanconference@thecaravan.info

# # #Basından Makaleler # # #:

«You don’t go back to your Lager!»
Aufrufe zum Durchhalten von und an Flüchtlingsfrauen
Die erste österreichische Boulevardzeitung AUGUSTIN, 15.05.2013
http://www.augustin.or.at/article2246.htm

Isolation überwinden
Junge Welt, 26.04.2013 / Feminismus / Seite 15
http://www.jungewelt.de/2013/04-26/009.php

Mülteci kadınlar Almanya’yı yargılıyor
Hürriyet Europa, 23. April 2013
www.hurriyet.de

Mülteci kadınlar örgütleniyor
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA, 23. April 2013 / 23 Nisan 2013
www.yeniozgurpolitika.org

Mülteci Kadın Konferansı devam ediyor
Etkin Haber Ajansı – 21. April 2013/ 21 Nisan 2013 Pazar
www.etha.com.tr

Mülteci Kadın Konferansı sonuçlandı
AveG-KON - 21. April 2013/ 21 Nisan 2013 Pazar
www.avegkon.org

Die Opferrolle abstreifen
Neues Deutschland, 19.04.2013, Inland
www.neues-deutschland.de

Language: