You are here

LAMPEDÜSA BERLİN

Lampedusa'nın İtalya'da bir ada olduğunu ve bu adada mültecileri tuttuklarını daha önce yazmıştık. Lampedüsa adasıyla ilgili gene aynı isimli bir film gösterimi yapmıştık burada. Ayrıca İtalya'dan bir devrimci müzik grubu gelip, bizim direniş çadırlarımızda konser vermişlerdi. Bu etkinliklere kalabalık bir katılım olmuştu.

İtalya'dan ya da Avrupa'nın diğer ülkelerinden Almanya'ya gelen mülteciler, geldikleri yere geri gönderiliyorlar. Avrupa Birliği ülkelerinin anlaşmalarında; bir kişi ilk olarak hangi Avrupa ülkesinde iltica başvurusunda bulunmuşsa oraya iade ediiyor. Bu yasanın adına Dablin 2 diyorlar. Dablin 2 anlaşmasını protesto etmek için bu hafta bir eylem gerçekleştirdik.

Direniş çadırlarımızın bulunduğu Oranienplatz'dan başlayarak Dablin 2 ile ilgili işlemlerin yapıldığı kurumun önüne kadar yürüdük. Yürüyüş başlarken aktivistler izin almamız gerektiğini söylediler. Ancak bizler ana caddeyi trafiye kapatarak yürümeye başlamıştık. Uzun bir yolu yürüdük. Ancak bu sefer polis saldırıda bulunmadı. Sadece iki polis otosu, biri kortejin arkasından biri de kortejin önünden geldiler.

Binanın önünde pankart ve bayraklarımızı yere sererek beklemeye başladık. İçeriye girmek istiyorduk. Ancak polisler binanın kapısına barikat kurdular ve bizim içeri girmemizi engellediler. Binanın önünde uzun ve sert tartışmalar oldu. Uzun tartışmalar sonucunda bizden altı kişinin içeri girmesini kabul ettiler. Önce bunu kabul etmedik. Hepimiz birden içeri girmek istiyoruz dedik. Aramızda gerçekleştirdiğimiz tartışmalar sonucunda bir heyetle içeri girmeye karar verdik. İçerde bizim taleplerimizin haklı olduğu yönünde sözler söylediler. Ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Ama çokça duyduğumuz bu sözlere bizim karnımız toktu.

Bir süre daha binanın önünde eyleme devam ettik ve tekrar direniş alanımıza doğru yürümeye başladık. Bu sefer çok sayıda polis otosu ve polisler bizim etrafımızı kuşattılar. Oranienplatz'a kadar bizim etrafımızda yürüyerek geldiler. Ancak herhangi bir müdehalede bulunmadılar. Bu sefer şeflerinden böyle emir almışlardı. Eylemimize yaklaşık yüz kişi katıldı. Bu sefer katılımcıların hemen hemen tamamı mülteciydi.

Eylem boyunca "Lampedusa Berlin" sloganını sık sık attık. Çünkü Berlin'deki mülteci kampları da Lampedusa'dan çok da farklı değiller.

Auslandebehörde'nin Önünde Eylem
Figt Rasism grubu ile birlikte resmi binanın önünde bir küçük çadır kurduk bugün. Çadırın her yerini pankart ve bayraklarla donattık. Bayraklarımızı çadırın tepe noktasına astık. Bildirilerimizi çevredeki insanlara dağıttık. Ayrıca, izolasyon koşullarını protesto eden sloganlar attık ve aynı içerikli müzikler çaldık.

Auslendebehörde'nin şefine vermek üzere, altın kaplamalı bir patates yaptık. Bir ödül görünümü verdik bu patatese. Patetes Almanya'daki izolasyon koşullarını en iyi ifade eden şey. Buradaki mülteci kamplarında her gün patates veriyorlar insanlara.

Binanın önünde danslar ettik. Acıktığımız zaman mutfak komitesi bize yemek yapıp getirdiler. Ayrıca hava bu gün biraz sıcaktı ve insanlar bizimle dayanışmak için su satın aldılar.

Postdam'daki Sarayları Gezdik
Postdam'da Frederik der Grose dedikleri bir adamın 1700'lü yıllarda yaptırmış olduğu sarayları gezdik. Büyük Frederik bu sarayları altın kaplamayla yaptırmış. Sarayın duvarları ve duvarların etrafında bulunan heykellerde parlak sarı altınlar görünüyor. Kapıda bulunan nöbetçiye bunların gerçekten altın olup olmadığını soruyoruz ve o bize bunların gerçek altın olduğunu söylüyor. Bir tarafta her gün patates yiyen insanlar, öbür tarafta ise altın saraylarda yaşayan azınlık sömürgenler. İşte neden direniş ve mücadele yürütmemiz gerektiğine dair bir neden. Bu manzaraları görüp de isyan etmeyenlere daha ne söylenebilir ki.
Yaşasın İnsanlaşma Ve Ortaklaşma Mücadelemiz
16.5.2013
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: