You are here

ROSA LÜXEMBURG KARL LİEBNECHT VE SAKİNE CANSIZLARI ANDIK

12.1.2013

Almanya'da kapitalizme emperyalizme karşı mücadele ederken katledilen Rosa Lüksemburg, Karl Liebnecht ve bir kaç gün önce Fransa'da katledilen Sakine Cansızları andık.

Rosa ve Karl her yıl iki gün süren etkinliklerle anılıyor. Bu yıl da ilk gün konferans yapıldı. Yarın ise büyük bir yürüyüş yapacağız. Konferans, büyük bir salonda yapıldı. Dünyanın her yerinden devrimciler gelmişti konferansa. Kolombiya'dan gelen iki kişiyle bir gün öncesinden tanışma imkanımız oldu. Burada bulunan bir Alman devrimci arkadaş aracılığıyla tanıştık onlarla. Kolombiya'da yeni bir toplumsal hareket oluşturmuşlar. Maça Patriorta dedikleri bu hareket bir parti değil. Daha önce on yıl buyonca illegal olarak faaliyet göstermişler şimdi legal bir hareket olarak mücadeleye devam ediyorlar. Kolombiyalı arkadaşlardan biri yaşlı, uzun yıllardan beridir mücadelenin icinde olan birisi. Kolombiya'da her gün bir kişi öldürülüyormuş. Legal alanda çalışan devrimcilerin can güvenliklerinin olmadığından söz ediyordu arkadaş. Kolombiya'daki hapishane sistemi Amerika'daki hapishane sistemlerinin taklidiymiş. Kalabalık koğuşlarda kalıyormuş insanlar ve orda siyasi tutuklularla adli tutuklular bir arada yaşıyorlarmış.

Kolombiyalı arkadaşlar Türkiye'deki mücadele üzerine de sorular sordular. Kürt özgürlük hareketi ile ilgili epeyce bilgiye sahipler. Son dönemlerde Kürt özgürlük hareketi ile ilgili epeyce bilgi sahibi olmuşlar ve diyaloglar kurmuşlar. Kolombiya'daki kadın gerillalar, Kürdistan'daki kadın gerillalara şarkılı mesaj göndermişler. Özellikle kadın çalışması ile ilgili olarak Kürt özgürlük hareketinden öğrenecekleri çok şeyin olduğunu söylüyorlardı.

Rosa ve Karl konferansında biz de mülteci direnişi hareketi adına konuşma hakkımızı kullandık. Bu gün Oranienplatz'da da mülteci mahkemesi ile ilgili olarak bir hazırlık toplantısı olduğu için Rosa Lüksemburg konferansına bir kişi olarak katıldık. Dünya'nın değişik yerlerinden gelmiş olan devrimcilerine mülteci direniş hareketinin neler yaptığına dair bilgiler verdik. Konuşmamız sık sık alkışlarla kesildi. Bir Alman arkadaş çevriri yaptı bizim için.

Bir kaç gün önce Fransa'nın başkenti Paris'te üç kadın devrimci vahşice katledildiler. Bu katliam, tam da Türkiye devleti ile Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin açıktan başladığı bir anda gerçekleştirildi. Uluslararası savaş güçlerinin birlikte organize ettiği bir eylem olarak görünüyor bu eylem. Öldürülenlerden biri uzun yıllardır hareket içinde mücadele yürüten ve her süreçte direnişleriyle öne çıkmış deneyimli birisiydi. Bu katliam bir imha mesajıydı.

Direniş çadırlarımıza yakın bir yer olan Hermanplatz'da düzenlenen katliamı lanetleme yürüyüşüne biz de katıldık. Bazı Afrikalı arkadaşlar "şehit namırın" sloganını atıyorlardı ve bu sloganın ne anlama geldiğini soruyorlardı. Eylemde ilginç bir enternasyonalizm örneği sergilemiş olduk. Direniş çadırlarımızdan tramvaya bininceye kadar ve eylem yerine kadar megafondan konuşmalar yaptık ve sloganlar arttık. Yürüyüş boyunca yeni çıkmış olan Karavana gazetemizi dağıttık. Gazetede neden Berlin'e yürüdüğümüz ve burada neden direnişe devam ettiğimize dair bir yazı yazmıştık, insanlar bu yazıyla ilgili sorular sordular bize.

İki gün önce de avukatlarla bir tuplantı gerçekleştirdik. Avukatlar bize çeşitli hukiki bilgiler verdiler. Bizim Rezidenpflisch'i kırdığımız için hukiki kovuşturmaya uğrayabileceğimize dair bilgiler verdiler ve hep birlikte buna karşı nasıl bir taktik izleyeceğimiz üzerine fikir yürüttük.

Bizim yasaları hiçe sayarak burada direnişe devam etmemiz fiili bir durum yaratıyor. Çok sayıda insan izolasyon yasalarını kırdığı için her kese birden dava açamıyorlar. Böylelikle kendi yasalarını fiilen uygulayamamış oluyorlar. Sadece burada beklemiş olsak bile onlara karşı önemli bir eylem gerçekleştirmiş oluyoruz. Ama biz sadece beklemiyoruz. Her türlü eylem yöntemlerini kullanıyoruz.

Şu anda Berlin'de ve Almanya'nın değişik yerlerinde anti kapitalist ve antifaşist gruplar toplantılarında ya da dergilerinde bizim direnişimizi konu ediniyorlar. Berlin'deki çeşitli derneklerde gerçekleştirilen toplantılara katıldık ve istisnasiz her toplantıda bizim direniş mutlaka bir tartışma gündemi olarak ele alınıyor. Değişik yerlerde rastladığımız muhalif dergilerde bizim direnişle ilgili yazı ve fotoğraflara rastlıyoruz.

Berlin'de çok ciddi bir konut sorunu yaşanıyor. İnsanlar evsiz kalıyorlar. Evlerinden zorla dışarı atılıyorlar. Bizim direnişle bu ev sorunu ile ilgili gerçekleşen direniş arasında kendiliğinden bir bağ oluştu. Onlar yaptıkları toplantılara bizi davet ediyorlar. Bizim direniş deneyimlerimizi dinliyorlar. Zorla boşaltılmak istenen bir kaç evin boşaltılması kitlesel direnişle engellendi. Bu konuya karşı Berlin'de iyi bir duyarlılık var. Berlin'deki evsizlerin sayısı her geçen gün çoğalıyor. Sokakta yaşayan insanların sayısı hızla artıyor. Bir yandan zenginliği ile övünen Almanya'da ciddi bir izolasyon hayatı var. İnsanlar bir şehirden başka bir şehre taşınamıyorlar. Zorunluluklar ve kısıtlamalar özellikle mülteci ve göuçmenlerin hayatını zindana çeviriyor.

12.1.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: