You are here

DİRENİŞE DESTEK VE FİLM GÖSTERİMLERİ DEVEM EDİYOR

17.12.2012

Evelsi gün Köln'de bizim direnişimize destek eylemi yapıldı. Oradaki yürüyüşe katılanların aktarımına göre, o gün yağmur olmasına rağmen bizim direnişimizi desteklemek için bir eylem gerçekleştirildi. Bir çok kurumun birlikte organize etti bir eylemdi bu.

Bu akşam Residenzpflich filmini gösterip ardından tartışma yaptığımız etkinlikten birini daha gerçekleştirdik. Bu sefer parlementodaki bizi destekleyen partiler ortak düzenlemişlerdi bu etkinliği. Biz de direniş hareketimiz adına konuşmacı olarak davet edilmiştik.

Programın tartışma bölümünde parlementodan petroid füzelerinin Türkiye ile Suriye sınırına yerleştirilmesi kararının altına imza atan parlementodaki partileri eleştirerek başladık konuşmamıza. Böylece orayı da rahatsız etmiş olduk. Biz sokaklara çıktığımızdan beri bir çok kurumu rahatsız ederek alışılagelmiş kuralları bozuyoruz.

Konuşmamızda, bir avuç burjuvazi dışında kalan yoksullara karşı uygulanan izolasyonun sadece fiziki izolasyon olmadığını, düşünsel alanda da bir izolasyon sisteminin olduğunu vurguladık. Zira kapitalizm tüm kurum ve yasalarıyla birlikte, ekonomik ve siyasal sistem olarak bütünlüklü bir izolasyon uyguluyor. Sermaye sehiplerinin karlarının engelsiz bir şekilde devam etmesi için bir kontrol ve denetim toplumuna ihtiyaç duyuyorlar. İzolasyon sisteminin amacı budur.

Salonda bulunanlar direnişimizle ilgili bize merak ettikleri şeyleri sordular biz de yanıtladık. Sorular daha çoık direnişin nasıl devam edeceği ve bu direnişe kendilerinin nasıl destekte bulunabilecekleri üzerineydi. Direnişimiz işgal, yürüyüş ve önümüzdeki ay içinde de mülteci kamplarının ziyareti biçiminde devam ediyor. Bize destek vermek isteyenler, nasıl destek vereceklerine kendilerinin karar vermesi gerekir. Biz onlara gelin direnişe katılın, sokaklara çıkın diyoruz. Somut olarak bizim bir çok komitemiz var isteyenler bu komitelerde görev alabilirler. Ya da kendileri yaratıcı eylem önerilerinde bulunabilirler.

Türkiye ile Yunanistan sınırından tekne ile geçmeye çalışırken boğulup ölen Iraklı göçmenlerin trajedisi bir kaç gün önce yaşandı.

Geçtiğimiz haftalar içinde Türkiye devleti ile Almanya devleti arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre; Almanya, Türkiye'den kendisine seyahat etmek isteyenlere vize zorunluluğunu kaldıracak ama bunun karşılığında da Türkiye'nin mültecilerin iadesini kabul etmesini istedi. Bu konuda anlaşmaya vardılar.

İzolasyon içinde yaşatılan insanlar cinnet geçiriyor. Amerika'da toplu katliam yapan insanlar artık kronik bir vaka haline geldi. Geçtiğimiz hafta Almanya'nın Bonn kentinde bir çanta dolusu bomba bulundu. Tüm bu olaylar yeniden güvenlik ve kontrol tartışmalarını başlattı. Kamera gözetlemeleri kontrol toplumunun yaratılması için yeterli görünmüyor.

Kapitalist izolasyon sistemi cinnetlere ve giderek daha başka toplumsal patlamalara yol açacaktır. Bu nedenle sistem, kontrol ve gözetleme uygulamalarını en üst noktaya çıkartmak istiyor.
Ancak mücadele ve direnişin önü kesilemez. Her koşulda o koşullara uygun mücadele hareketleri ve sokak hareketleri geliştiriliyor.

17.12.2012
Turgal Ulu
Berlin

Language: 
Local group: