You are here

BANDİSTA DİRENİŞMİZİ ŞENLENDİRDİ

Berlin, 9.10.2012

Refugee March to Berlin, Germany, 3-6/10/2012

Dün akşam Berlin Orenien Paltz'daki direniş çadırlarımıza Bandista müzik grubu geldi ve bize mini bir konser verdi. Bandista müzik grubuyla bir arkadaşın önerisi üzerine irtibata geçtik. Tesadüfen Bandista bu günlerde Berlin'de bulunuyordu ve onlar Almanya'da bir konser turu yapıyorlardı. Biz yürüyerek Berlin'e geldikten sonra Bandista müzik grubuna bir e-mail mesajı yazdık ve telefon numarası bıraktık. Dün Bandista müzik grubu bizim direniş çadırlarına geldi ve beni telefonla aradılar. Hiçbir protokole ihtiyaç duymadan akşam gelip bize müzik dinletisi sundular. Önce boş alanda denedik ama sonra çadırın içine elektirik çekerek çadırda dinleti sunmalarını sağladık. Bandista, nefis direniş ve devrimci şarkılarıyla ortamı coşturdu. İnsanlar dans ettiler ve Bandista'yı beğeniyle karşıladılar. Bandista'nın Türkiyelilerden oluşan bir grup olmasına şaşırdılar. Bandista ile ilgili bana çeşitli sorular sordular. Bandista'nın elemanlarıyla tanıştık. Çok sıcak insanlardı. Zaten bizim direnişimizle ilgili olarak yazdığımız günlükleri okuyorlarmış. "O günlükleri siz mi yazıyorsunuz? Çok güzel bir deneyim. Her direniş bir deneyim oluşturuyor. Bize bu deneyimi aktardığınız için ellerinize ayaklarınıza sağlık" dediler. Bandista'ya gazetemizi verdik. Karawane gazetesinde bulunan şiiri besteleyebileceklerini söylediler. Onlar da bu dinletiden çok memnun kaldılar.

Bu gün çadır direnişimizn 4. günündeyiz. Artık her sabah toplantı yapmayı alışkanlık haline getirmiş bulunuyoruz. Bu günkü toplantımızı her kesin katılacağı şekilde ayarladık. Önce bu toplantıda neleri konuşacağımızın bir ajandasını çıkartıyoruz. Konuşacağımız konuları başlıklar halinde belirledikten sonra bu konlular hakkında konuşacak olanlara söz hakkı veriyoruz.

Öncelikli komu olarak buranın görünümü ile ilgili konuşuyoruz. Almanya'da göçmenler genellikle çöplükle eşdeğerde değerlendiriliyorlar. Bu nedenle buradaki alanı temiz tutmamız gerektiği üzerine konuşuyoruz. Sigara içenlerin izmaritleri yere atmaması gerektiğini ve yerlerde çöp bırakılmaması gerektiğini vurguladık.

Buraya çöp bidonları koymak için bizden para istiyorlar. Ayrıca buraya elektirik tertibatı bağlamak için de bizden para istiyorlar. Sadece elektirik ağını buraya bağlamak için binyüz euro para istiyorlar.

Bugün toplantımız biraz kalabalık, bu nedenle düzeni sağlamak biraz zor oluyor. Bu karmaşıklığı önlemek için bir kayıt tutma yöntemini deniyoruz. Konuşulan ve konuşulacak olan konularla ilgili bir kişinin not tutmasını deniyoruz.

Teknik konular üzerine konuşuyoruz. İçinde bulunduğumuz çadıra bant yapıştırmak çadırı yıpratıyor. Bu nedenle çadıra astığımız bildirimleri bantla değil, bir iple bağlamamız gerekir. Günlük yaşam için gerekli olan tüm konuları en başta ele almaya devam ediyoruz. Elektrik, su, yemek, çadırlar, çöpler gibi tüm teknik konuları düzene koymaya çalışıyoruz.

Bizim eylemlerimizi destekleyen birisi saman bağışında bulundu. Bu samanları çadırların içine sereceğiz, bu ıslaklığı ve soğuğu önlemiş olacak.

Biraz önce aldığımız bir habere göre Branderburg'taki bir mülteci kampına saldırı olmuş. Kimlerin yaptığı henüz bilinmiyor ama camlar kırılmış. Oraya bir ekip göndereceğiz, olay yerini inceleyeceğiz, fotoğraflar çekeceğiz ve orada bulunan mültecilerden ayrıntılı bilgi aldıktan sonra neler yapabileceğimizi planyacağız. Görüldüğü üzere biz artık mülteci kamplarında kalan insanların sorunlar yaşadıklarında başvurdukları somut bir varlık haline geldik.

Bir haber daha aldık ki, Polonya'da bulunan bir grup mülteci açlık grevine başlamış. Bu eylemcilerden birisi Berlin'e gelmiş ve biz bu gün onunla bir görüşme yapacağız. Polonya'da açlık grevine başlayan mülteci arkadaşlar şu anda tam izolasyon içinde bulunuyorlar.

Cumartesi günü yapacağımız yürüyüş saat üçte başlayacak. Bulunduğumuz yerden, önce federal baskı merkezine yürüyeceğiz, oradan da spigel gazetesinin binasına yürüyeceğiz ve oradan da parlementoya doğru yürüyeceğiz. Orada mülteci hakları ve mültecilerin sorunlarıyla ilgili açıklamalar yapacağız. Köleci sistemin mağdurlarını temesil eden bir anıtın önüne gideceğiz. Daha sonra Berlin Mitte belediyesine uğrayacağız. Mitte belediyesinde İngiliz büyük elçiliği var, orada bir protesto yapacağız. Orada Romanların iadesini protesto edeceğiz. Alman parlementosundan önce Avrupa birliğinin bir binası var oraya gideceğiz. Eylemin güzergahı ile ilgili bir harita çıkardık ve insanlara dağıttık.

Bizim eylemimiz Cumartesi günü olacak ancak Cumartesi günü parlemento kapalı. Fakat eylemi Cumartesi gününe koyduk ki başka şehirlerden de insanlar gelebilsin. Zaten burdaki parlementoda Cuma günleri de toplantı olmuyormuş.

Cumartesi gününden önce sokaklarda ve belli merkezlerde el ilanları dağıtacağız. Eylemin teknik sorunları ile ilgilenmeleri için bir aksiyon grubu oluşturduk. Eyemle ilgili bir önerisi olanlar bu önerilerini aksiyon grubuna iletebilir.

Kritik Gazeteciler diye bir grup var. Bu grup eylem sırasında polisin hareketlerini gözetleyecek. Aynı zamanda bu grup bir bakıma eylemin güvenliğine katkı sunmuş olacak. Ayrıca eyleme katılmak isteyen iki grup daha var ve onlar bizim eyleme katılmak için kesin karar vermediler. Daha sonra kararlarını bize iletecekler ve biz onların kararını değerlendireceğiz.

Cumartesi günü yapacağımız eylemde ve her zaman olası polis kantolüne karşı çıkacağız ve kontrol yaptırmayacağız. Zaten başından beri bizim böyle bir kararımız vardı.

Mültecilerin hukiki sorunlarıyla ilgili bir mülteci dava grubu kurduk. Bu grup mültecilerin hukiki sorunlarıyla ve davalarıyla ilgilenecekler. Bilgilendirme çadırında hangi çalışma grubunun toplantısının ne olacağını yazdık. Ayrıca bilgilenedirme çadırında her çalışma grubu için bir posta kutusu oluşturduk. Bilgi iletmek isteyen ve ya öneri yapmak isteyenler bu kutulara yazılı mesaj bırakabilecek.

Direniş çadırlarının bulunduğu alanda alkol ve uyuşturucu kullanımını yasakladık. Buranın güverliği için ayrıca güvenlik ekipleri oluşturduk. Herhangi bir polis saldırısı, olaylar ya da diğer saldırılar karşısında bu güvenlik birimleri harekete geçecek.

9.10.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: