No War - No Refugee
No NATO - No Refugee

Country Information

Here you find background information on Guinea, Iran, Kurdistan, Türkei.

You are here

2010 Kervan Festivali - Avrupa’daki mültecilerin ve göçmenlerin hakları için

Modern sömürgeciliğe ve ırkçılığa karşı açık hava festivali
4-6 Haziran 2010

Jena – Almanya

Avrupa kalesinin kurbanlarının anısıyla sömürgeciliğe karşı birleşelim!

Irk ve cinsiyet ayrımcılığının olmadığı, herkesin birbirine özen gösterdiği bir yer!
Bir insanlık ve dayanışma kalesi!

The VOICE Refugee Forum, KERVAN adına, mültecilerin ve göçmenlerin hakları için, Almanya’daki mültecilerin ve göçmenlerin politik mücadelelerini ve içinde yaşadıkları zor koşulları konu edinen, sosyokültürel ve politik direniş sanatının sunulması için çağrıda bulunuyor.
Sosyokültürel ve politik alanda aktif olan antirasist aktivistler ile birlikte, karşılıklı tartışabileceğimiz ve deneyimlerimizi paylaşabileceğimiz imkanlar yaratacak etkinliğimizde, edebiyat, sokak tiyatrosu, konserler, geleneksel Afrika müziği ve dansı, maskeli dans ve Avrupa kalesinin kurbanlarını anmak için hazırlanmış şarkılar sunulacaktır.
Ayrıca, filmler gösterilecek, fotoğraf ve sanat sergileri kurulacak. Avrupa, Afrika ve daha birçok başka yeri temsilen geniş sayıda ziyaretçinin katılımı gerçekleşecek. Her türlü yeni fikre ve öneriye açığız, program her an güncelleştirilebilir.
Etkinliğin asıl atraksiyonu, Afrika’da çetin ve gizli anlamlar taşıyan bir ifade şekli olan “maskeliler geçidi” olacak. Maskeler geçidinin yanı sıra çeşitli mülteci-göçmen derneklerinin insiyatifi ile farklılıklarımızı, sosyokültürel ve politik çalışmalarımızın boyutlarını gösteren daha birçok sanat ve kültür gösterisi yapılacak.
Maskeli şenlikler, geldiğimiz çeşitli ülkelerden, tarihlerimizden ve atalarımızın haysiyetinden gelmektedir. Bizim hikayelerimizi bizim sözlerimizle anlatacak ve sömürgecilere sorular sorarak insanlığımızın temelini – dayanışma, sevgi ve insanlık onuru – tekrar beyan ve talep edeceğiz.
Maskeler geçidi ile, Avrupa’nın merkezine, Avrupa Birliği’nin sınırlarında hayatını kaybeden binlerce mülteci ve göçmen adına bir anıt dikmek istiyoruz. Bu anıt ile, hareket özgürlüğü hakkımızı, sosyal adalet ve küresel dayanışma için verdiğimiz mücadeleye bağlılığımızı tazelemek istiyoruz.

Afrika bizden uzakta değil – Maskeli şenlik ve Avrupa kalesi
Afrika maskeleri, kıtanın birçok kesiminde gerçekleştirilen özel geleneksel şenlikler kapsamında, kutsallaşmış kültürel bir sanat performansıdır. Kutlamalar çerçevesinde, toplu bir içebakışı ve özellikle afetler ve felaketler esnasındaki himaye ve dayanışmayı temsil ederler.
Geleneksel olarak her maske, yüzleri görülemeyen veya dokunulamayan ama önemli konularda kendi halklarından insanlarla konuşma ve iletişime geçme yetisine sahip ilahi varlıkları ve ölüleri temsil ederler.
Maskeler, hikayeleri asla anlatılamayacak olanların hikayelerini anlatabilirler ve anlatacaklardır; polis gözetimi altındayken esrarengiz bir şekilde diri diri yananların, çeşitli Avrupa ülkelerinde polis tarafından vurulup öldürülenlerin, tüm Avrupa’daki insanlık dışı mülteci ve göçmen yurtlarında hayatları harcanmaya mahkum olanların, Avrupa ülkelerinin güvenlik güçleri tarafından boğulmaya itilenlerin, ırkçı polis tarafından takip edilip suçlu konumuna düşürülenlerin, sınır dışı edilirken boğulanların ve birçok başkalarının hikayesini.
Bu kurbanların, “sadece sayılar” la hatırlanmasına ve başka hiçbir iz bırakılmadan unutulmasına izin vermeyeceğiz. Onlar, Almanya ve Avrupa Birliği çapında uygulanan ulusal ve uluslararası haksızlığın kurbanları ve mağdurlarıdırlar. Onların hikayelerini anlatacağız, çünkü onların hikayesi bizim hikayemizdir ve bizim mirasımızdır.

Hatırlatma
Ülkelerimizden kaçmamıza sebep olan koşulları hatırladığımızda, daha birçoklarının öleceğini bilerek, bu kurbanların korkularını aklımıza getireceğiz. Bu yüzden, onların şerefine, Jena’daki şenliklerde,” Frontex sınır rejimi” nin ve Avrupa kalesinin barbarca politikasının tüm kurbanları anısına, bir “insanlık onuru anıtı” nın açılışını yapacağız. Bu anıt, kalpsiz Avrupa güçlerinin onlara ölümlerinde bile vermeyi reddettikleri şeyi temsil edecek.
Avrupa’da mültecilerin ve göçmenlerin hakları için!
Festivalin amacı, hepimize Avrupa kalesinin kurbanlarını hatırlatmaktır.
Onların ülkelerindeki – ister Afrika’da olsun, ister Güney Amerika’da, Orta Doğu’da, Asya’da veya Avrupa’da – problemler ve savaş kurbanlarının yaşadığı sorunlara değinmeden geçmeyeceğiz.
Avrupalı katılımcılar, Avrupa’nın sömürgeciliği konusunda taşıdığı sorumluluğu tanımalı ve haksızlığa karşı mücadele etmelidir.
Biz buradayız çünkü siz ülkelerimizi yok ediyorsunuz!

Taslak
Festival, her ülkeden ve camiadan aktivistlere ve sanatçılara; “Direniş sanatı” nı temsilen, elbirliği ve yaratıcılıkları ile, etkinliğimizde kendini ifade etmek isteyen herkese açıktır.
Amaç, Jena şehrini festival etkinlikleriyle geri kazanmaktır. Bu yüzden, şehrin farklı kesimlerinde, farklı konulara yönelik, 4 farklı “blok” oluşturulacaktır.
Bu etkinlik, uluslararası katılımcıların olacağı ve bunların “direniş”i çeşitli şekillerde sunacağı, politik bir sanat ve performans festivalidir.
Koordinasyondan, The VOICE Refugee Forum ve KERVAN-Almanya’daki mültecilerin ve göçmenlerin hakları için- sorumludur.

İlaveten
Bu festival aracılığıyla, “direniş sanatı”nı çeşitli şekillerde, toplumun çeşitli kesimlerine ulaştırarak, günümüzde hâlâ süregelen sömürgeciliğe karşı, toplumda ilgi uyandırıp ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.
Politik mücadelemizin tarihimizi takdir eden ve paylaşan, kolektif bir pratik içinde oluşturacağımız ve muhafaza edeceğimiz grupların ve ağların taahhüdü altına giriyoruz.
Bu yüzden, farklı disiplinlerden, birkaç farklı arka plana ve yönelime sahip destekleyicimizi davet ediyoruz. Yeni yaklaşımlarla ve fikirlerle, “direniş sanatı” na hayat verecek olan bu kişilere, hoş geldiniz diyoruz.
Çocuklar için özel yapılacak etkinliklerde, akrobatik gösteriler, sirk aksiyonları, perküsyon seansları vs. olacaktır.

Acilen gönüllülere ihtiyacımız var!
Özellikle ressam, heykeltıraş, dramatist, tiyatro oyuncusu ve medya aktivisti, müzisyen, aktör, sanat eleştirmeni olmak üzere gönüllüler arıyoruz. Aynı zamanda, festivalin hazırlık çalışmalarına katkıda bulunmak isteyen, politik ve kültürel gruplardan ve sosyal iletişim ağlarından kişiler arıyoruz.

Materyallerin ve faaliyetlerin seçilmesi, KERVAN’ın ülke çapındaki hazırlık grupları ile ortaklaşa yapılacak toplantılarda belirlenecektir.

Lütfen bizimle iletişime geçin!
The VOICE Refugee Forum Jena
Adres: Schillergässchen 5, 07745 Jena
Cep Tel.: 0049 / 17624568988
Fax: 03641 / 42 02 70
E-Posta: thevoiceforum@emdash.org

Language: 

Der Kampf von Flüchtlingen braucht Geld!

Die Karawane ist maßgeblich auf Spenden angewiesen. Unsere Organisation besteht überwiegend aus Flüchtlingen, die (wenn überhaupt) nur über sehr geringe finanzielle Mittel verfügen. Aus diesem Grunde haben wir 2008 den „Förderverein Karawane e. V.” gegründet. Unser Verein ist als gemeinnützig anerkannt und kann deswegen auf Wunsch Spendenquittungen ausstellen, so dass sie steuerlich absetzbar sind. Wenn bei der Überweisung die Adresse mit angegeben wird, verschicken wir die Spendenbescheinigung automatisch spätestens am Anfang des Folgejahres.

Kontakt: foerderverein(at)thecaravan.org

Unsere Bankverbindung lautet:
Förderverein Karawane e.V.
Kontonummer
: 40 30 780 800
GLS Gemeinschaftsbank eG
BLZ: 430 609 67

IBAN: DE28430609674030780800
BIC: GENODEM1GLS

Events

M T W T F S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 

Syndicate

Subscribe to Syndicate