You are here

Polis Terörü Sürüyor

Perşembe, 21.Eylül 2006

Özgür Radyo bugün akşam saatlerinde polis tarafından basıldı. Haber MüdürüHalil Dinç hakkında "arama" kararı olduğu iddiasıyla, Sinan Gerçek de radyodaki resmi yetkili kişi olduğu için gözaltına alındı. Polis, radyoda bulunan yaklaşık 10 bilgisayarın kasasıyla ajanda, telefon rehberi ve çalışanların özel notlarına el koydu. Yayın bilgisayarlarına da el koymak isteyen polisin bu tutumu çalışanlar tarafından engellendi. Bunun üzerine polis, müzik arşivinin bulunduğu bilgisayarların hafızalarının kopyalarını aldı. Haber Müdürü Halil Dinç ile Sinan Gerçek, polis otosuna bindirilirken "Özgür Radyo susturulamaz" sloganlarını attı.

İstanbul polisi aynı saatlerde, Atılım gazetesinin merkez ve Kartal bürosuyla teknik işlerinin yapıldığı Güneş Ajansı, tadilat halinde olan BEKSAV binasını, Sosyalist Gençlik Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Gülsuyu Sanat ve Hayat Dergisi, Mustafa Kemal Mahallesi Güzelleştirme Derneği'ni de bastı. Atılım Gazetesi\\\'nin teknik işlerinin yapıldığı Güneş Ajans'tan Özge Kelekçi, Kadir Aktaş ve Önder Öner gözaltına alındı. Atılım gazetesinin merkez bürosundansa 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimlerini öğrebildiklerimiz şöyle; Songül Akbay, İlden Dirini, Ayşe Koç ve Yılmaz.

Kartal'daki Emekçi Kadınlar Derneği'ni de basan polis, dernek başkanı Çiçek Otlu ve Gülay Boran'ı gözaltına aldı. ESP'li Selver Orman'sa Atılım Gazetesi Kartal bürosundan gözaltına aldı. Ezilenlerin Sosyalist Platformu'ndan platformun İstanbul Temsilcisi Figen Yüksekdağ gözaltına alındı.

Mustafa Kemal Mahallesi Güzelleştirme Derneği'ni de basan polis, dernek başkanı Seryoldaş Akar'ı gözaltına aldı. İstanbul polisinin ayrıca Tekstil Sen'i de basarak, sendika başkanı Ayşe Yumli Yeter'i gözaltına aldığı öğrenildi.
İstanbul polisi, baskına gerekçe olarak, 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını gösterdi.

Öte yandan BEKSAV çalışanları, evlerine giderken bindikleri minibüsten indirildi. Serdal Kılınç, üzerinde kimliği olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

İZMİT
Kocaeli Ezilenlerin Sosyalist Platformu da polis tarafından basıldı. 3 saat arama yapan polis, arama tutanağı tutarak bürodan ayrıldı.

İZMİR
İzmir'de de Atılım Gazetesi, Tekstil Sen ve Sosyalist Gençlik Derneği büroları basıldı. Yamanlar Kültür Merkezi için de polisin arama kararı çıkardığı öğrenildi. Atılım gazetesindeki polis aramasının sona erdiği, polisin bilgisayar kasası, çok sayıda CD, disket ve özel mektuplara el koyduğu bildirildi. Bu arada Tekstil Sen'in Denizli Temsilciliği'nin de polis tarafından arandığı bildirildi.
Bu arada İzmir Çankaya'da bir kadının zorla sivil bir araca bildirildiği, kadının "Beni kaçırıyorlar, İHD'ye haber verin" dediği öğrenildi.

ANKARA
Ezilenlerin Sosyalist Platformu ve Mamak'ta bulunan Emekçi Kadınlar Derneği'nde de polis arama yaptı. Bürolarda bulunan bilgisayar kasaları, cd, fotoğraf makinelerine el konuldu. Bu arada ESP'li Hasan Coşar sokaktan gözaltına alındı.

ADANA
Adana Atılım Gazetesi temsilciliği ve evlere yapılan baskınlarda Havali Mengi ve Arzu Mazı ile soyadını öğrenemediğimiz Murat adlı kişi gözaltına alındı. İskenderun'da evlere yapılan baskınla gözaltına alınanlar olduğu öğrenildi.

ANTEP
ESP ve SGD'ye baskın düzenleyen polis, ESP'lilerin evlerine de kapıları kırarak girdi. Antep'te gözaltına alınanlardan isimleri netleşenler şöyle; Sevim Ölçmez, Hasan Çandır, Oruç Güneş, İsa Yazıcı ile soyadları öğrenilemeyen Can, Eser ve Gülbeyaz...

DİYARBAKIR
Atılım Gazetesi Diyarbakır Temsilciliği ile gazete çalışanlarının evi de polis tarafından basıldı. Büroda bulunan bilgisayar kasasına el koyan polis, bürodaki 11 kişiyi de gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle; Diyarbakır Atılım Gazetesi Temsilcisi Serdal Işık, Seyhan Namaz ve Rıdvan Tekeş...
Polisin ayrıca Malatya ESP''de de arama yaptığı bildirildi.

ANTALYA
Antalya'daysa Meltem Şahin adlı bir kadının gözaltına alınarak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.
Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek ile Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan'ın da aralarında olduğu 26 kişi, çeşitli illerde yapılan gözaltı operasyonlarıyla gözaltına alınmıştı. Aralarında 5 gazetecinin de bulunduğu 20 kişi tutuklanarak cezaevlerine gönderilmişti.

YARIN AÇIKLAMA YAPACAK
Polis tarafından basılan büroların çalışanları yarın saat 13.30'da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı yapacağını duyurdu.

Aveg-KoN Konföderation der unterdrückten MigrantInnen in Europa

Language: