You are here

CELALETTİN KESİM'İ ANDIK

6.1.2013

Berlin'deki direniş alanlarımızdan anti kapitalist, ya da anti faşist gündemli eylemlerde aktif olarak yer almaya devam ediyoruz.

Dün de Celalettin Kesim'i anma eylemine katıldık. Celalettin Kesim, 1980'li yıllarda Berlin'de cunta hazırlığına karşı bildiri dağıtırken, faşist bir Türkiyeli tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Cinayetin üzerinden çok uzun yıllar geçmesine rağmen Alman polisi bu katliamla ilgili olarak herhangi bir aydınlatma yapamadı.

Celalettin Kesim devrimci bir öğretmendi. Komünist partisi üyesiydi ve Almanya'daki Türkiyeliler Derneğinde politik faaliyetlerde bulunuyordu. Devrimcilere ve komünistlere karşı kapitalist emperyalist sistemin uluslararası çapta işbirlikçi faşist çeteleri ortalığa saldığını biliyoruz. Celalettin Kesim'in öldürülmesi de böyle bir işbirliği ile gerçekleştirildi.

Celalettin Kesim anması için daha önceden bize haber vermişlerdi. Biz, eylemin saat 17'da Kotbussetor'da olacağını biliyorduk. Ama başka bir grup da Hermanplatz'ta randevu ilenı vermişti. Bu iki ayrı saat ve iki ayrı yerin verilmesi biraz sıkıntı yarattı. Eylem yerinde de biraz sorun oldu. Ama bize verilen konuşma hakkını kısa tutarak neden ırkçılığa ve kapitalizme karşı sokaklarda mücadele yürüttüğümüzü anlattık. Eylem yerine mülteci direniş hareketimizin bayrak ve amblemleriyle gittik.

Irkçı saldırılar gündemden düşmüş değil. Daha geçtiğimiz hafta bir siyah arkadaş nazilerin saldırısına uğradı ve yaralandı. Sonraki gün bizim yaptığımız protesto eylemi alanına gelen belediye başkanı üzüntülerini dile getirmekle yetindi. Ancak devletin Nazi ve diğer faşist odakların saldırılarıyla ilgili bir şey yaptığını görmedik.

Direniş çadırımızda çıkan yangınla ilgili olarak, belediye başkanı çadırın içinde olan sobaların problem olduğunu ve buna bir çözüm bulmamız gerektiğini söyledi. Belediye başkanının sözcüsüyle bir toplantı gerçekleştirdik. Sobaların altına ve yakın çevresine yanmayacak malzemeler yerleştireceğimizi söyledik. Bunu yapmak için çalışmaya ve malzeme aramaya başladık. Ama bu yangın büyük bir sorun oluşturmadı bizim için, belediye başkanı da durumun bizim istediğimiz bir şey olmadığını ve gerekli önelmelri almaya çalıştığımızı gördük. Bir kaç defa da polisler geldiler. Direniş alanında yakılan ateşin fazla duman çıkardığını söylediler. Buna çözüm olarak da ateşi daha düşük derecede tutmaya çalışıyoruz.

Yarın Oury Jallo için Dessau'da eylem yapmak için erkenden otobüs kaldıracağız. Bu akşam, önceden tanıştığımız Alman bir devrimci arkadaş, Kreuzberg'deki yüksek kiralara ve evden çıkartmalara karşı gerçekleştirilen bir toplantıya davet etti. Arkadaşlar mülteci direniş hareketi ile ilgili olarak bilgi ve deneyimleri dinlemek ve birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak istiyorlardı. Mülteci direniş hareketimizin bu güne kadar neler yaptığı ve bundan sonra neler yapacağı ile ilgili olarak arkadaşlara deneyimlerimizi aktardık. Özel olarak da Türkiye'deki devrimci mücadele deneyimlerimizle ilgili olarak da sorular sordular ve kısaca mücadele deneyimlerimizi işçi, öğrenci, semt çalışmaları üzerinden aktardık.

Direniş çadırlarımızın bulunduğu Kreuzberg'te ciddi bir konut sorunu yaşanıyor. Buralardaki evlerin kiraları sürekli artırılıyor, dolayısıyla buralardaki dar gelirliler ve mülteci ve göçmenler mahallenin dışına pratik olarak atılmak isteniyor. Berlin'deki duyarlı muhalif kesimler buna karşı direnişler örgütlemeye çalışıyorlar. Bu konuda mülteci direniş hareketi ile de bağlantı kurmak ve birlikte çalışmak istiyorlar.

6.1.2013
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: