You are here

BASIN KONFERANSI VE JİMM C'YE YAPILAN FAŞİST SALDIRIYA KARŞI PROTESTO

4.1.2013

Önceden hazırladığımız gibi, bu gün saat 11'de bir basın konferansı düzenledik. Konferansı, toplantı çadırımızda yaptık. Bir çok medya mensubu konferansa katılmışlardı. Önceden hazırladığımız bildiriyi İngilizce olarak okuduk. Bunun ardından basın mensuplarının sordukları soruları yanıtladık. Basın mensupları daha çok gelecekle ilgili planlarımızı sordular.

Bu basın konferansını düzenlememizin bir kaç nedeni vardı. Yeni yıl dolayısıyla gelecek planlamalarımızı duyurduk. Diğer yandan mülteci direniş hareketimizle ilgili olarak basında çıkan yorumlara ya da yanlış haberlere karşı bir bilgilendirme yapmış olduk. Direniş mekanlarımızda yaşanan bazı kriminal vakaların ne anlama geldiğini onlara açıkladık. Kapitalist izolasyon sisteminin insanlar üzerindeki etkilerini anlattık. Sistemin yaratmış olduğu stres ve sıkıntılardan kaynaklı olarak yaşanan kriminal vakaların direnişimizin aleyhinde delil olarak gösterilmesini eleştirdik ve kınadık.

Basın toplantısından sonra bazı radyolar daha uzun röportajlar yapmak istediklerini bize ilettiler ve telefon numaralarımızı aldılar. Daha sonra buluşup uzun röpeortajlar yapmak istediklerini söylediler. Onlar, Wüzburg'tan Berlin'e gerçekleştirdiğimiz özgürlük yürüyüşü ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak istediklerini söylediler.

Bu gün akşam saatlerinde de Jimm C'ye yapılan faşist saldırıyı protesto ettik. Jimm C, çalışmış olduğu gece klübünün tuvaletinde üç kişilik Nazi çetesi tarafından sıkıştırılarak darp edilmiş ve yüzü kesilmişti. Jimm ağır yaralı olarak hasteneye kaldırılmıştı. Jimm C'nin çalıştığı klübün önünde bir protesto eylemi yaptık. Şiddetli yağmura rağmen epeyce insan eyleme gelmişti. Berlin'in göbeğinde gerçekleşmişti bu faşist saldırı. Saldırıyı yapanlar Afrikalıları ve siyahları aşağılayan sözler söylemişlerdi.

Nazi saldırılarını protestodan sonra da Polonya'daki mülteci direnişinden buraya gelen arkadaşlarla bir toplantı yaptık. Polonya'daki yedi mülteci kampında direniş varmış. Polonya'daki direnişin biraz zayıf olduğundan yakınıyordu arkadaş. Bizim gerçekleştirdiğimiz direnişin etkili bir direniş olduğunu kendilerinin de bu tipten bir direniş örgütlemek istediklerini söylediler ve bu konuda bizden öneri yapmamızı istediler. Biz de onlara öneri ve direniş deneyimlerimizi aktardık.

İşgal okulu ve Oranienplatz'daki direniş alanımıza gelen mülteci sayısında bir artış oldu. Ancak henüz tüm bu potansiyeli sokak eylemlerine seferber edemedik. Direniş alanlarımızı yalnızca barınmak ve beslenmek amacıyla kullanmak isteyenler var. Bu durumu elbette ki müdehale edip değiştireceğiz. Her şey bir anda olmuyor. İnsanların politik bilince erişmesi bir çırpıda gerçekleşmiyor.

Daha önceleri direnişimize katılmaktan korkan insanlar yavaş yavaş direnişimize katılmaya başladılar. Artık direniş alanlarımızda bulunan insan sayısı yüzlerle ifade edilebilir. Direniş alanlarımızda bulunanlarınn sayısı önemli olmakla birlikte bu her şey anlamına gelmiyor. Önemli olan bizim etkili eylemler gerçekleştirebilmemizdir. Toplumun duyarlı kesimlerinden ciddi bir destek alıyoruz. İnsanlar bizlere evlerini ve olanaklarını açıyorlar. Direnişimiz bir saygınlık ve destek kitlesi kazanmış bulunuyor. Şimdi bunu daha ileriye nasıl taşıyabileceğimizi düşünmek zorundayız. Daha uzun erimli bir mücadele teori ve pratiğini nasıl oluşturabileceğimizi düşünmek ve planlamak zorundayız.

Şimdiye kadar yaratmış olduğumuz zemin üzerinden yeni bir atak başlatma şansımız var. Dünyanın diğer yerlerinde süren direnişlerle birlikte Avrupa çapında bir eylem projesi geliştirme şansımız var. Böylece kapitalist izolasyon sisteminin sadece bir tek coğrafyaya özgü olmadığını bu sistemin bir global izolasyon sistemi olduğunu açığa çıkartmış olacağız. Aynı zamanda bu izolasyon sistemine karşı mücadelenin de global bir mücadele olması gerektiğini göstermiş olacağız.

Yarın, Berlin'de 1980'li yıllarda Türkiyeli faşistler tarafından gene Türkiyeli bir devrimci öğretmen olan Celalettin Kesim'in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir eylem gerçekleştireceğiz. Direniş alanımızdan topluca eylem yerine yürüyeceğiz.

4.1.2013
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: