You are here

HOŞGELDİN YENİ MÜCADELE YILI

31.12.2012

Berlin Oranienpaltz'daki direniş çadırlarımızın bulunduğu alanın tam karşısına, yeni yıl dolayısıyla sanatsal figürler yerleştirildi. Mahallede yaşayan insanlar tarafından yapıldı bu. Ağaçtan yapılmış figürler direniş alanına güzel bir görünüm kazandırdı.

Yeni yılda direniş çadırlarımızda bir eğlence düzenlemeyi düşünmüştük ancak Berlin'de uzun süredir yaşayan Alman devrimci arkadaşlar yeni yılda buralarda çok sayıda yanıcı ve patlayıcı madde kullanıldığını ve insanların yaralandığını, yangın tehlikesinin oluşabileceğini söylediler. Bu nedenle bu planı iptal ettik.

Daha yeni yıl akşamı olmadan sokaklarda patlayıcı ve yanıcı maddeler atılmaya başlandı. Alışveriş çılgınlığı uğruna insanların yaralanması ya da yangınlar göze alınıyor. Sokaklarda kulakları sağır eden patlamalar gerçekleştiriliyor.

Biz de Oranienplatz'daki direniş alanımıza büyük bir sahne yaptık. Etrafına tahtalar çaktığımız bir büyükçe beyaz afiş gerdik. Bunu ekran yaptık ve bu ekrandan sokağa film gösterimi yapacağız. Direnişimizi anlatan filmleri ve yazıları bu büyük ekrandan her kese açık bir şekilde göstereceğiz.

Şu andaa sokakta şiddetli yeni yıl patlamaları oluyor. Biz de bir cafede oturmuş direnişimizi nasıl ileriye taşıyabileceğimizi konuşuyoruz. Direnişimizin olumsuz yanlarını nasıl giderebileceğimizi tartışıyoruz.

Medya ve komünikasyon komitesi olarak basında direnişimizle ilgili çıkan yorumları değerlenediriyoruz. Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz basın konferansında neler söyleyeceğimizi planlıyoruz. Hakkımızda çıkan yanlış haberleri düzeltmek ya da bu haberleri yapanları uyarmak için neler yapabileceğimizi tartışıyoruz.

Yeni yıl bizim için bir mücadele yılı olacak. Kutlayacak sadece direnişimiz var. Dünyada savaşlar, açlık, sömürü varken kutlayacak bir şey pek bulunmuyor. Tüm bu insanlık dışı kapitalist emperyalıst sisteme karşı direniş ve mücadeleler ancak kutlanabilir.

Türkiye'deki işçi yoldaşların yeni yılı kutlamak için direnen işçilerin mekanlarına toplanma çağrısı yaptıklarını öğrendik. Bu çağrı bizi onurlandırdı. Zira biz de direniş alanlarımızda yeni yılı karşılıyoruz. Bu anlamda farklı coğrafyalarda da olsak aynı şeyleri düşünüp yapabiliyoruz. Sınıf mücadelesinin oluşturduğu zorunluluklar ve gereklilikler kendisine yaşamda yer buluyor.

Yeni yıl için yazmış olduğumuz bildiri; Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca'ya çevrildi diğer dillere de çevrildikten sonra bu bildiriyi basına ve halka dağıtacağız. Aynı zamanda bu bildiriyi büyük kartonlara basarak direniş alanlarımıza ve direniş alanlarımızın yakınlarına asacağız. Böylece bizim bu karda kışta neden sokaklarda direniş yaptığımızı her kes öğrenmiş olacak.

Gerçekleştireceğimiz basın konferansına ilişkin bir davet yazısı yazıyoruz. Bu yazıyı internetten gerekli yerlere ileteceğiz. Basını konferansa katılmaya çağıracağız. Böylece direnişimizle ilgili olarak bu güne kadar ne yaptığımız ve gelecekte ne yapmak istediğimizi her kese açık bir şekilde ilan etmiş olacağız.

Geçtiğimiz hafta Alman basınında bir haber bombardımanı çıktı. Tüm gazetelerde manşet ve köşe yazıları; Almanya'ya son zamanlarda gelen mülteci sayısının arttığını buna karşı bir önlem alınması gerektiğini söylüyorlardı. Buna çözüm olarak da, geçerli gerekçesi olmadan başvuranların dosyalarının hızla ele alınması ve sınır dışı kararlarının hızla alınması öneriliyordu. Özellike Roma insanlarının hemen sınır dışı edilmeleri gerektiği yazılmıştı.

Gazeteler insanların neden iltica başvurusunda bulundukları üzerine tek satır bile yazmamışlardı. Özellike Almanya'nın haksız kapitalist emperyalist savaşları neden körüklediği üzerine tek satır yazmamışlardı. Neden petroit füzelerini savaş hazırlığı için yerleştirdiğini kimse yazmamıştı. Sadece iltica başvurusunun fazlalığından söz ediliyor ve buna karşı alınacak önlemlerden söz ediliyordu. Böylece sadece iltica başvurusunda bulunan insanlar suçlanıyor ve bunların nasıl sınır dışı edilecekleri tartışılıyordu.

Biz ise tam tersini yapacağız. Neden insanların yerlerinden yurtlarından başka yerlere kaçmak zorunda kaldıklarını, insanların can güvenliklerini tehlikeye atan sömürgeci savaşların neden ve kimler tarafından çıkarıldığını anlatacağız. Diktatörlüklere karşı özgürlük mücadelesi verenlerin neden ağır hapis cezalarına çarptırıldığını ve her türlü ikencele maruz bırakıldığını anlatacağız.

31.12.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: