You are here

VİYANA'DAKİ DİRENİŞ ÇADIRLARINA POLİS SALDIRDI

30.12.2012

Bir süreden beridir Viyana'da mülteci direniş çadırları vardı. Polis bu direniş çadırlarına karşı bir saldırı düzenledi. Polis, önce tüm çadırları kuşatma altına aldı. Çadırlardaki tüm direnişçileri tek tek fotoğrafladı ve onları kameraya aldı. Olay sırasında yaralanan direnişçiler oldu. Şu anda üç mülteciden haber alınamıyor. Mülteciler polis tarafından göz altına alındılar.

Viyana polisi mülteci direniş çadırlarına saldırırken herhangi bir kanuni dayanak göstermedi. 1985'teki bir yasaya dayanarak yaptı bu saldırıyı. Belediye başkanından izin almadan gerçekleştirdi bu saldırıyı. Polis saldırı yapmadan önce gerçekleştirdiği anansu sadece Almanca dilinde yaptı ve bu anons bir çok mülteci tarafından anlaşılamadı.

Berlin Oranienplatz'daki mülteci direniş hareketi olarak Viyana'daki direnişçi arkadaşlarımıza karşı gerçekleştirilen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve Viyana'daki arkadaşlarımıza dayanışma mesajlarımızı gönderiyoruz.

Medya ve komünikasyon komitesi olarak bu gün toplantımızda Viyana saldırısını konu edindik. Viyana'daki mülteci direnişçilerine iletmek üzere bir bildiri kaleme aldık ve kamera çekimleriyle birlikte onlara bir mesaj iletmeye karar verdik. Daha önce de işgal okulundan bir mesaj iletmiştik.
Viyana'daki mülteci direnişciler şimdi bir kilise işgal ettiler ve bu kilisede açlık grevi yaparak direnişlerine devam ediyorlar.

Bu akşam Oranienplatz'daki direniş çadırlarımızda bir gece düzenleyeceğiz. Kapitalist kar anlayışıyla düzenlenen itkinliklere karşı altarnatif bir parti düzenleyeceğiz. Müzik vb. etkinlikler gerçekleştireceğiz.

Hannover'deki mülteci kamplarına gittik. Her ay mültecilere verilen gutschainleri nasıl verdiklerini resimledik ve oradaki diğer mültecilerle konuşup direnişimizi anlattık. Hannover'de her ay gutschain dağıtırken mültecilere işkence anları yaşatılıyor. Kadın ve çocuklar kuyrukta beklemekten bitkin düşüyorlar. Bu durum en çok hamile kadınları etkiliyor. Bir kadın, karnındaki bebeğin zarar görmemesi için sürekli elleriye karnına barikat yapıyordu. İnsanlar saatlerce kuyrukta bekletiliyor.

Hananover'de mülteilere verilen gutschainleri eskiden bir kaç esnaf kar karşılığında paraya çeviriyordu ancak şimdi bunu da yapmıyorlar. Böylece mülteciler Hannover'in dışına çıkamıyorlar. Direnişimize katılmak için gelmek isteyen mülteciler bu uygulama nedeniyle gelemiyorlar. Ancak biz soruna karşı bir çözüm geliştirdik. Yakında bir otobüsle mülteci kamplarına biz gideceğiz. Direnişimizde biriktirdiğimiz malzemelerle birlikte bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Direnişe katılmak isteyen mültecileri otobüsle buraya getireceğiz.

Viyana'daki gelişme üzerine hemen bir toplantı yaptık. Viyana'daki polis saldırısını teşhir eden bir bildiri kaleme aldık ve direniş çadırlarımızda yaptığımız bir video çekimini de ekleyerek Viyanada'ki mülteci direnişçi arkadaşlarımıza gönderdik.

İşgal okulu ve Oranienplatz direniş çadırlarının paralel biçimde devam etmesi buralardaki nöbet ihtiyacını artırdı. İki yerde de nöbet tutmak zorunda kaldığımız için ihtiyaç duyulan nöbetçi sayısı artmış oldu. Ama bir liste yaptık, hangi saatler arasında kim nöbet tutmak istiyorsa adını bu listeye yazıyor ve hangi saatlerde tutabileceğini bu listeye yazarak nöbet tutuyor.

Berlin'de kar kalmadı şu anda, havalar biraz ısındı. Buralarda insanlar yıl başına ve diğer tatil günlerine hazırlanıyorlar. Tatil günlerinde genelde başka şehirlerdeki yakınlarını ya da arkadaşlarını ziyarete gidiyor insanlar.

30.12.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: