You are here

İŞGAL OKULUNU KAZANDIK

11.12.2012

Mülteci direniş hareketimiz gerçekleştirdiği işgal eylemiyle yeni bir aşamaya başlangıç yaptı. İşgali gerçekleştirdiğimiz gün, bizimle görüşmeye gelen belediye başkanı üç gün sonra kendi aralarında yapacakları toplantının sonucunda alacakları kararla ilgili olarak bizimle bugün görüşeceklerini bildirmişti.

Bu gün direniş çadırlarımızdaki bilgilendirme merkezinin önünde toplanarak, belediye yetkililerinin görüşme yaptıkları binanın önüne yürüdük. Pankart, bayrak ve bildirilerimizle yola çıktık. Sokaklardan slogan ve şarkılar eşliğinde yürüyerek trene bindik ve trende de şarkılarımızı söyleyip bildirilerimizi dağıttık. Trene topluca ve biletsiz olarak bindik. Direnişimiz boyunca hep böyle yapıyorduk.

Sabah saatlerinden saat 13'e kadar belediye yetkililerinin toplantı yaptığı binanın önünde bekledik. Samba müzik grubu bize müzik ziyafeti çekti. Sloganlar ve marşlar söylemeye devam ettik. Bir yandan da kar yağışı devam ediyordu. Yerlerde artık kar, ayak üstüne kadar çıkıyordu. Saat 13'te belediye başkanı bize telefon edip toplantının sonuçlarını görüşmek için randevu verecekti ancak bu saatte bizi aramadı. Bunun üzerine biz bir grup olarak belediye yetkililerinin toplantı yaptıkları binanın ilgili salonuna girdik. Kendi aramızda kısa bir konuşma yaptık, çaldığımız kapıyı açan kadın, belediye başkanının burada olmadığını söyledi. Dışardakileri de içeriye çağırıp fiili bir işgal yapmayı düşündük ve dışırdakilere haber vermek için harekete geçtik. Ancak bu sırada belediye başkanı, yanında bir kişiyle asansörden indi ve yanımıza geldi.

Belediye başkanı kendi aralarında yaptıkları toplantının sonucunu bize açıkladı. Mart ayının sonuna kadar işgal okulunu bizim kullanmamıza izin verdiklerini söyledi. Diğer yandan, bu zaman içinde işgal okulunun nasıl bir statüye kavuşturulacağı ile ilgili olarak görüşmelere devam edileceğini söyledi. Mart'tan sonrası içinde işgal okulunun mülteci direnişçileri tarafından kullanılmasına ve sosyal işler için kullanımına sıcak baktıklarını açıkladı.

Bu gün işgal okulunu kazanmış olduk. Bu kazanım, bizim aylardır sokaklarda vermiş olduğumuz kararlı mücadelenin bir sonucudur. Ancak bu işgal okulunun kazanılması bizim için bir son değil, başlangıç özelliği taşıyor. Daha önce milletvekilleriyle birlikite yaptığımız toplantıda belirttiğimiz gibi, bizim için bu işgal okulu bir mülteci direniş merkezi olacaktır. Aynı zamanda diğer anti kapitalist ve anti faşist güçlerin mücadelelerini yürütebilecekleri bir direniş merkezi olması gerekir.

Belediye başkanı ile görüşmemiz olumlu geçmişti. Her kes sevinçliydi. Belediye başkanının yanından alkış ve sloganlarla indik aşağıya. Bizi bekleyen arkadaşlar durumu anladılar ve onlarda alkış ve sloganlarla bizi karşıladılar. Her kes gülümsüyordu ve birbirine sarılıp sevinçlerini paylaşıyorlardı. Bir süre binanın önünde şarkılar eşliğinde danst ettikten sonra, direniş alanımız olan Oranienplatz'a doğru yola çıktık. Uzun bir yolu trafiğe kapatarak yürüdük. Yürüyüşün son etabında polis otosu geldi ama zaten biz alanı uluşmıştık.

Oranienplatz iyice kar altında kalmış bir görüntü sergiliyordu. Bilgilendirme çadırımızdan bize doğru kar topu atıyorlardı arkadaşlar. Boynumuza sarılıp sevinçlerini bizimle paylaştılar. Delilerimiz de olaydan haberdar olmuşlardı. Cemal, mutfak çadırında her zamanki yerinde oturup tütün sarıyordu, onunla merhabalaşıp halini hatırını sordum. O, her zamank gibi hızlı hızlı yanıt veriyordu ve işgal okulu için iyi dileklerde bulunuyordu. Mutfak çalışanları da şarkılar eşliğinde çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Direniş çadırlarımızda görüşmelerimizin sonucunu ve yeni hedeflerimizi anlatmak üzere bir basın toplantısı yaptık. Bu toplantıda güncel durum ve gelecekle ilgili görüşlerimizi açıkladık. Böylece basın da genel durumu birinci ağızdan öğrenme şansına sahip oldu.

Şimdi binanın nasıl kullanılacağı üzerine toplantılar yapıyoruz. Burasının kullanılması üzerine bir palnlama yapmamız gerikiyor. Bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Yangın merdiveni gibi şeyler lazım. Başka eksiklikleri de var. Şimdi bu prosedürleri yerine getirme hazırlıkları yapıyoruz. İşgal okulu ev gibi kullanılmaya müsait değil şu anda. Tuvaletleri var, elektirik var, sıcak suyu var ama duş gibi yerleri yok. Teknik olarak bir yığın eksikliği var. Ama esas olarak bu bina bizim direniş hareketimizin ihtiyaçları için kullanılacaktır. Burası, bir direniş merkezi olarak algılanmak zorundadır.

Bu işgali gerçekleştirdikten sonra bir çok grup ve çevreden tebrik ve destek mesajları aldık. İşgal okulunun bulunduğu mahallede yaşayan insanlardan, bizi desteklemek için toplantılarımıza katılımlar başladı. Her kes elinden gelen desteği sunmaya çalışıyor.

İşgal okulunun var olması, bizim bundan sonraki mücadelemizin rahat bir şekilde sürdürülmesi için önemli bir zemin oluşturacaktır. Otobüs turu yaparak gideceğimiz mülteci kamplarından direnişimize katılmak isteyen mültecilere somut bir adres verebileceğiz. Direniş hareketimiz daha hızlı çalışmak için ve yeni planlamalar yapmak için teknik ve mekansal olarak önemli bir avantaj kazanmış oldu.

Uzun zamandır Almanya'da gerçekleşmeyen işgal eylemini biz gerçekleştirmiş olduk. Bu anlamda da sosyal muhalefet hareketine bir moral aşılamış olduk ve onları dinamize ettik.

Bu akşam, işgal okulunda bir kutlama partisi düzenleniyor. İşgal evinin yeniden düzenlenmesi için epey uğraşmamız gerekecek. İnsanlar buranın kullanımı ile tam bir kafa açıklığına sahip değiller. Belki biraz zamanımızı alacak ama bu işgal okulunun bir direniş merkezi haline gelmesi bizim için hayati bir önem taşıyor. Bundan sonraki mücadelemizin başarılı bir şekilde sürdürülmesi buranın işlevli hale getirilmesine bağlıdır.

Bizim esas alanımız sokaklardır. İşgal okulu sadece bir mülteci direniş merkezi olacak. Biz gene oradan sokaklara çıkacağız ve direnişimizi daha geniş bir alana yaymak için uğraşacağız. Zira henüz Almanya çapında bulunan mültecilerin direnişimize katılması söz konusu değil. İnsanlar korktukları için sokaklara çıkamıyorlar. Ya da kendiliğinden direnişe geçemiyorlar. Biz, şimdi onlara giderek, birikmiş materyallerimizi sunarak direnişe katılmalarını sağlayacağız.

Oranienplatz'da bir biçimde varlığını korumaya devam ediyor. Burasının simgesel bir özelliği var. İnsanlar bu mekana alıştılar ve genelde uğrak yerleri bu mekan oluyor. Öyle görünüyor ki biz bu iki yeri bir arada götürmek zorundayız. İşgal okulu biraz sokaktan çekilme özelliği taşıyor. Ama Oranienplatz sokak direnişi açısından uygun bir ortam durumundadır.

11.12.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: