You are here

BİR İKİ ÜÇ DAHA FAZLA İŞGAL

28.11.2012

Bu gün ikinci işgal eylemi gerçekleşmiş oldu. Bir grup arkadaş İran konsolosluğunu işgal ettiler. İran bayrağı ateşe verilip yerine devrimci bir bayrak astılar. Eylemi gerçekleştirenlerin büyük çoğunluğu kayıp vermeden geri çekildiler. Ancak üç mülteci ve altı destekleyici bu eylem sırasında eylem yerinde polis tarafından yakalandılar ve büyük ihtimalle tutuklanacaklar. Birazdan tutuklananların özgür kalması için sokaklara çıkacağız.

Nijerya konsolosluğu işgalinden sonraki ikinci işgal eylemi oldu bu eylem. Ama bu eylemin gerçekleşme nedeni biraz daha farklı nedenlere dayanıyor. İran, Evin hapishanesinde bulunan devrimci bir kadın, hapishanedeki insanlık dışı uygulamaları protesto etmek için 43 gündür açlık grevinde bulunuyordu. İran rejiminin baskılarını ve Evin hapishanesinde bulunan Nasrin Sodehu'yu desteklemek için gerçekleştirildi bu işgal eylemi. Bir süre sonra olay yerine polis geldi ve 9 kişiyi gözaltına aldı. Henüz gözaltına alınanlarla ilgili kesin bilgileri edinemedik.

Eylemi gerçekleştirenler, ipten bir merdiven yaptılar ve bu merdiven aracılığıyla binanın yukarısına tırmanıp İran bayrağını aldılar. İran bayrağını ateşe verip onun yerine antifa bayrağını diktiler. İçeride bulunan ve İran rejimini temsil eden insanlar binanın başka bir yerine kaçtılar.

Böylece Almanya'daki sessizlik ve sinmişlik havası yerini harekete ve eylemlere bırakıyor. Özgürlük yürüyüşü başladığından beri Almanya'nın bütün şehirleri değişik eylem biçimleriyle ısındı ve dinamizm başka biçimlere bürünerek devam ediyor. Bundan sonra devletin şimdiye kadar müdehaleyi belli sınırlar içinde yapması beklanmemeli. Devlet yeni bir yönelim içine girebilir. Artık gözaltına alınan insanlara çeşitli cezalar verebilir. İran konsolosluğu işgali sırasında camlar da kırıldı. Bu yeni bir durumdur. Devletin bu durum karşısında nasıl davranacağı henüz bilinmiyor. Bundan sonra bu tip eylemlerin önünü kesmek için insanlara ceza verme yolunu izleyebilir.

Deniz K.'ya böyle bir nedenden dolayı hapis cezası vermişlerdi. Sokak eylemlerinde ısrar ettikçe devlette bu eylemlerin devam etmesini önlemek için çeşitli gerekçelerle bu eylemi gerçekleştirenlere cezalar vermeye başladı. Deniz'e verdikleri cezanın nedeni buydu.

İran konsolosluğunun işgali sonrasında gözaltına alınanlara da bu türden bir ibretlik ceza verebilirler. Hepimiz bu sürecin devlet tarafından nasıl karşılanacağını merakla bekliyoruz. Ancak cezalar da verseler artık sokak eylemlerinin ve işgal eylemlerinin sonu gelmeyecektir. Bir kere inanların kafalarındaki sınırlar ve engeller kırıldı.

Kendi içimizdeki korku duvarlarını da kırıyoruz. Çalışma gruplarında değişikliklere gidiyoruz. Başta finans grubu olmak üzere, çalışma gruplarında değişikliklere gidiyoruz. Uzun süre aynı insanların aynı görevlerinde kalmaları çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle gelen eleştiri ve önerileri de değerlendirerek çalışma gruplarında değişikliklere gidiyoruz. Böylece hem bu gruplarda görev almamış olanlar da yeni görevler almış olacaklar ve hep aynı görevleri yapmak zorunda kalan insanlar biraz dinlenmiş olacaklar. Diğer yandan insanların eleştiri ve itirazları da karşılanmış olacak.

Bu gün Avrupa basınına yansıyan bir habere göre, Kanada'nın göçmen ve mülteci politikası Almanya'nın çok ilerisinde bulunuyor. Kanada göç edenlere iş olanakları yaratıyormuş. Almanya bu konularda Kanada'nın çok gerisinde kalmış.

Son aldığımız bilgilere göre; Minister Konferansında içişleri bakanlığı mültecileri gündem yapacak. Ama bu mültecileriin lehine bir gündemleştirme değilmiş. Muhtemelen milletvekilleri bize yanlış bilgiler verdiler. Konferansta, mültecilerin buralarda nasıl kontrol edileceğine dairmiş.

Evet gözaltına alınan arakadaşlarımız için polis merkezinin önüne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdik. Şu anda 8 mülteci ve 3 tane de destekleyici arkadaş göz altında. Polis merkezinin önüne yürürken aniden bir grup polis üzerimize çullandı ve bir arkadaşımızı daha kollarını bükerek zorla göz altına aldı. Uzun bir süre sokakta bekledikten sonra hızlı bir yağmur başladı ve biz geri dönmek zorunda kaldık ama avukatlar işlemleri sürdürüyorlar. Göz altındaki arkadaşlara ne yapacaklarını henüz bilmiyoruz. İran konsolosluğunun içine boyalar atıldı.

Polisiler bize karşı çok öfkelilierdi. Her zaman olduğu gibi parti ya da örgüt iddasında olanlardan hiç kimse bizim bu eylemimiz ve ya gözaltındaki arkadaşlarımızın bırakılması için yaptığımız yürüyüşe gelmediler. Geç saatlerde sokağa çıkmak ılık hava devrimcilerine iyi gelmiyor.

Rahatsız etmeye devam ediyoruz. Hem devlet bizden rahatsız olacak ve hem de ılıman hava devrimcileri bizden rahatsız olacaklar. Yeni eylemlerimizle ve soprizlerimizle yolumuza devam edeceğiz.

Yaşasın insanlaşma ve ortaklaşma mücadelemiz.

28.11.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: