You are here

KİŞİLER FANİ HAREKET BAKİ

26.11.2012

Direnişimiz ve hareketimiz devam ediyor. Her harekette olduğu gibi bizim hareketimizde de moral bozuklukları ve geriye çekilmeler oluyor. Hareketimizde başından beri yer alan arkadaşlardan bazıları geri çekildiler. Bu geriye çekilmelerin bir çok nedeni vardı. Koşulların zorlukları, kişisel kagıların öne çıkması, burada yaşanan sorunlardan bıkmak gibi bir yığın nedenlerle bazı arkadaşlarımız geri çekildiler.

Geriye çekilenlerden bazı arkadaşlar kendileri olmadığı zaman bu hareketin yürümeyeceğini düşündüler. Kişiler geriye çekildi ama hareket devam ediyor. Çünkü asıl olan hareketin kendisidir. Bir kere hareketi başlattık ve her süreçte hareket kendisine ihtiyaç duyduğu kişileri ve mücadele yöntemlerini ortaya çıkartıyor.

Kişiler geliyor gidiyor ama hareket devam ediyor. Geri çekilip hiç dönmeyenler oluyor. Bazen de geriye çekildiği halde hareketimizin devam ettiğini görenler tekrar dönüyorlar. Hareketimizi ilk defa duyanlar gelip katılıyorlar ve onlar da hareketimize yeni renkler, yeni dinamikler kazandırıyorlar.

Bu gün bir grup anti ırkçı aktivist geldi ve önümüzdeki ay içinde gerçekleştirmemiz için bir eylem önerisinde bulundular. Tren istasyonu gibi merkezlerde eylemler düzenleyeceğiz. Daha önce de buna benzer aylem türlerini hava alanı gibi yerlerde gerçekleştirmiştik. Megafon gibi malzemeleri ve diğer bürokratik işlemleri onlar ayarlayacak, biz de direnişimizle ilgili olarak konuşma ve bildiri dağıtımı gibi şeyler yapacağız. Bir müzik grubu da bizimle dayanışmak için şarkılar söyleyecek, müzik yapacak.

Bazı arkadaşlarımız direnişte ortaya çıkan tıkanmalar aşamasında ve ya yaşanan sorunlar karşısında yoruldular. Artık ilerleyecek enrjileri kalmadı. Bu durum, biraz direnişin nasıl kavrandığıyla da ilişkili bir durumdur. Direnişimizin bu gün başlayıp yarın biteceğini bekleyenler, bekledikleri gibi olmayınca umutlarını ve enerjilerini yitirdiler. Zaten hareket hiç bir zaman düz bir çizgi izlemez. Hareketin her zaman düşme çıkma, ya da zikzaglar çizme eğilimi vardır. Hareketin bu niteliğini kavramayanlar enerjilerini buna göre hazırlayamadılar ve direniş alanımızı terkettiler.

Yeni eylem hazırlıklarımızla mücadelemize devam ediyoruz. Bittefeld mülteci kampına yarın bir ziyaret düzenleyeceğiz. Önümüzdeki ay boyunca hem kendimizin hazırladığı eylem planlarımız var ve hem de diğer grup ve destekçilerimizin önerdiği eylem türleri var.

Özgürlük yürüyüşü boyunca çok sayıda mülteci kampını ziyaret etmiştik ve burada bulunan mültecileri mücadeleye katılmaya ve sokaklara çıkmaya çağırmıştık. Bize katılanların sayıları çok fazla değildi ama katılanlar olmuştu. Şimdi Berlin'deyiz. Bu sefer farklı bir taktik izleyeceğiz. Eğer mülteciler sokağa çıkma cesaretini gösteremiyorlarsa ya da direniş alanımıza gelmek için para bulamıyorlarsa biz onların yanlarına gideceğiz ve onların direniş alanımıza gelmeleri için yardımcı olacağız. İki otobüs aracılığıyla Almanya'da bulunan mülteci kamplarını ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Mülteci kamplarına gidip oralarda film gösterimi, ya da direnişimizle ilgili konuşmalar yapacağız. Gelmek isteyen, direnişe katılmak isteyen insanları bu otobüslerle getireceğiz.

Bizimle ilgili olarak çok sayıda dayanışma etkinlikleri düzenleniyor. Bazen bizim hiç tanımadığımız dernek ya da cafe gibi kurumlar bizimle dayanışma etkinlikleri düzenliyorlor.

Yarın, benim ikinci olarak transfer edildiğim Osnabrück Bramsche kampının koşullarını anlatan bir film çeken ekip direniş çadırlarımıza gelecek ve bizim alanımızda film çekimi yapacaklar. Aynı zamanda bizimle röportajlar gerçekleştirecekler. Akşam üzeri de aynı ekip tarafından bir tartışma programı düzenlenecek ve biz gidip orada direnişimizle ilgili konuşmalar gerçekleştireceğiz.

Bu gün Avusturalya'dan bir gazeteci gildi. Bu gazeteci solcu bir gazeteciymiş, direnişimizle ilgili bize çeşitli sorular yöneltti. Onun sorularını direnişimizi Avusturalya'da mücadele eden güçlere iletecek bir içerikte yanıtladık. Biz de ona Avusturalya'daki direniş ve mücadele düzeyiyle ilgili sorular sorduk.

Direniş meydanımızdaki görünümleri güzelleştirmeye devam ediyoruz. Dışardan görünecek şekilde pankartlarımızla etrafı süsledik. Bundan başka, alanımızda bulunan bir çadırda da ofis gibi bir şey yapmayı düşünüyoruz. Bu ofise bilgisayarlar yerleştireceğiz, çıkış makinesi yerlaştireceğiz. Böylece bidirilerimizi ve açıkmalarımızı yazmak ve basmak için başka yer arayışına girmeyeceğiz.Tüm işlerimizi kendi direniş alanımızda yapacağız.

Oranienplatz'da bulunan direniş alanımıza yakın bir noktada bulunan bir dernekte bizim direnişimizle ilgili olarak, bir hafta boyunca her akşam belli bir saatte toplantılar düzenleniyor. Bu toplantılarda bizim direnişimizle ilgili olarak neler yapılabileceği konuşuluyor. Biz de bu toplantılara davet edilmemiz üzerine katılıyoruz. Direnişimiz hakkında toplantıya gelmiş olan insanlara bilgiler veriyoruz. Onların bu direnişle ilgili olarak neler yapabileceklerini söylüyoruz.

Bu tip toplantılarda insanlar, daha çok direnişimizin nasıl başladığını ve nasıl yürütüldüğünü anlamaya çalışan sorular soruyorlar. Bazen insanlar bizim direnişimizin politik bir direniş olduğunu anlayamıyorlar. En alttan sokağa çıkmış olan insanların politk taleplerle bir direniş gerçekleştiriyor olmasına anlam veremiyorlar. Direnişimizin politik içeriğinden porlemento rahatsız olduğu gibi içimizde ya da bizi destekleyen insanlar içinden bazıları rahatsız oluyorlar. Ama biz onları rahtsız etmeye ve ezberlerini bozmaya devam edeceğiz.

Direnişimizin neden politik bir direniş olduğunu anlayamayanlara bir kez hatırlatıyoruz. Bizim temel taleplerimiz olan ve kaldırılmasını istediğimiz talepler; residenzpflisch, lager ve abscibung tamamıyla kapitalist izolasyon sisteminin temel karekterini taşıyan yasa ve uygulamalardır. Dolayısıyla bizim bu yasalara karşı mücadele ediyor oluşumuz tamamıyla kapitalizme karşı mücadele ettiğimizin aynasıdır.

Politikacılar bizim politikayla ilgilenmemizden rahatsız oluyorlar. Çünkü biz onların yalanlar üzerine kurlmuş olan politikalarına karşı çıkıyoruz. Onların sömürücü, ırkçı politikalarına karşı başka politik argümanlarla çıkıyoruz.

Mültecilik, tamamıyla kapitalist sistemin işleyişinin sonucu olarak ortaya çıkmış bir gerçekliktir. Mültecilerin izolasyon içinde yaşamaları için çıkarılmış yasalar da kapitalist sistemin engelsiz işlemesi için çıkartılmış yasalardır. Haklı olarak bizim mücadelemiz de politik içerikli bir mücadele olmak zorundadır. Başka türlü özgürlüklerimizin önündeki bu engelleri ortadan kaldırma şansına sahip değiliz.

Bu gün toplantımıza Brandenburg'da açlık grevi yapan arkadaşlardan biri geldi. 2 Aralık'ta açlık grevine son vereceklerini söylediler ve bununla ilgili olarak bizden dayanışma yapmamızı istediler. Açlık grevi başlarken biz, eylemi hatalı ve erken bulmamıza rağmen dayanışmada bulunmuştuk ve orada bulunmuştuk. Ancak şimdi açlık grevine son verecekler ve açlık grevini bitirmek bir eylem değildir. Üstelik neden bitirildiğini bilmiyoruz. Açlık grevinin bitirilmesini desteklemek gibi bir dayanışma eyleminde nasıl bulunacağız? Şimdi arkadaşların ne yapmak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Eğer açlık grevini bitirdikten sonra direniş çadırlarımızın bulunduğu alana gelmek isterlerse gelebilirler ve biz yeniden birlikte mücadelemize devam ederiz. Bizim bundan sonra birlikte neler yapacağımızı birlikte planlayabilmemiz için arkadaşların ne yapacaklarına karar vermeleri gerekmektedir.

Hareketimiz devam ediyor. Hareketimiz tartıştırmaya devam ediyor. Ortamı politikleştirmeye devam ediyor. Başka direnişlerin başlamasına ya da başka eylem biçimlerinin oluşmasına vesile oluyor.

Biz mülteciler olarak, katıldığımız toplantılarda politik içerikli konuşmalar yapıyoruz. İnsanlar, en alttan gelmiş olan biz mültecilerin nasıl böyle politik içerikli konuşmalar yaptığını hayretle karşılıyorlar.

Geçen gün Silvio Meier'ı anma eylemine giderken trende kucağında gitarı olan birisiyle karşılaştık. Adamın bir gözü hep kapalıymış gibi duruyordu. Meğer o adam da aynı eyleme gidiyormuş. Bizim de aynı eyleme gideceğimizi öğrenince gitar çalmaya başladı ve biz tren yolculuğu boyunca gitar eşliğinde şarkılar söyledik. Aynı eyleme gitmekte olan yeni başka insanlar da katıldılar aramıza.

26.11.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: