No War - No Refugee
No NATO - No Refugee

Country Information

Here you find background information on Guinea, Iran, Kurdistan, Türkei.

You are here

RUDOW'DA FAŞİSTLERE KARŞI BARİKAT - SİLVİO MEİER İÇİN YÜRÜYÜŞ

25.11.2012

Dün iki eylemi aynı günde gerçekleştirdik. Sabah saatlerinde ırkçı partinin Rudow'da gerçekleştireceği yürüyüşü engellemek için harekete geçtik. Beş noktada ana caddeleri kestik. Irkçılar önce tanvayın çıkış kapısında arkadaşların gerçekleştirdiği canlı barikatı aşamadılar. Uzun bir süre oradan çıkamadılar daha sonra polisin koruması altında, ana caddelere yakın olan bir ara sokakta toplandılar. Sayıları 20 civarındaydı. Biz beş noktada sokak başlarını tutmuştuk. Onlar ana caddeye hiç bir şekilde çıkmayı başaramadılar. Zaten etraflarına polis barikat kurmuştu.

Son zamanlarda Rudow'da ırkçıların örgütlenmelerinin arttığı söyleniyordu. Orada yaşayan bir arkadaş, sabahları koşarken sokaklarda ırkçı içerikli afişlerin yapıştırıldığına sık bir biçimde rastladığını söylüyordu.

Özgürlük yürüyüşümüzün sonunda Berlin'e geldiğimizden beri, buradaki ırkçılar sürekli hareket halindeler. Çünkü onların hijyenik ortamlarını bozuyoruz. Değişik renklerden ve değişik dillerden insanlar olarak biz sokaklarda olduğumuz için onlar çok hassaslaştılar.

Rudow'da ırkçılara karşı kurduğumuz barikatla onların ana caddeleri işgal etmesini önledik. Ara sokakta bir süre polis korumasında bekleyip sonra gittiler. Biz onların peşlerinden bir süre yürümeye devam ettik. Ama onlar ara sokakklarda kayboluk gittiler. Irkçıları uzaklaştırdıktan sonra biz diğer eylem için yola çıktık.

Silvio Meier'in öldürülme yıldönümünde burada her yıl gösteri yapılıyor. Onun öldürülmesi 1992 yıllarında olmuş. Silvio Meier, o tarihlerde çok sık bir biçimde gerçekleştirilen işgal eylemlerini yapan aktif insanlardan biridir. O tarihlerde çok sayıda ev ve bina işgal edilmişti. Silvio da o işgal evlerinden birinde yaşıyordu. Mahalleden giderken tramvay çıkışında bir grup faşistle karşılaşıyorlar, çıkan tartışma ve kavga sonrasında bir faşist Silvio'yu bıçaklayarak öldürüyor.

Silvio'nın yaşadığı ve işgal evlerinin bulunduğu caddeye onun ismini vermek için bir kampanya düzenlendi. Kitle genel olarak bunu onayladı ancak mahallede yaşayan bir kişinin itiraz etmesi üzerine sokağa isim verme işi henüz gerçekleşmedi. Bir süre daha beklenecek gibi görünüyor.

Silvio'nun öldürülme yıldönümünde gerçekleştirdiğimiz eyleme büyük bir kitle katıldı. Muhtemelen 5 bin insan vardı bu eylemde. İşgal evlerinin bulunduğu caddeden geçerken, evlerin balkonundan "Silvio Meier caddesine hoşgeldiniz" diye yazılar bulunan pankartlar sarkıtılmıştı. Bir evin penceresinden küçük bir kız çocuğu elindeki megafondan polislere karşı; "ben buradayım ve korkmuyorum" diye bağırıyordu.

Sözünü ettiğimiz işgal evleri şu anda eski konumlarında değiller. Bu mahallelere yıllar önce polis tarafından operasyon düzenlenmiş ve uzun süre yaşanan çatışmaların ardından işgal evleri boşaltılmış durumda. Bu çatışmalar sırasında çok sayıda yangın da çıkmış.

Dün gerçekleştirdiğimiz eylemlerde gün boyunca sarı özgürlük bayrağımız alanlarda yeniden kendisini göstermeye başladı. Onu tanıyan her kes, polisin el koymasından sonra yeniden yapılmış olmasını sevinç ve alkışlarla karşıladılar. Her kes onu bir süre yürüyüşte taşımak istedi ve bu gerçekleşti.

Rosa Lüxemburg isimli bir dernek bizim direnişle dayanışmak için bir etkinlik gerçekleştirmek istediğini bize bildirdi. Bu etkinlikte biz de iki kişi olarak orada bulunacağız ve özgürlük yürüyüşümüz ile ilgili olarak kitleye açıklamalarda bulunacağız. Bu dernek, etkinlikten elde ettiği geliri direnişimize bağışlayacak. Finans grubu bu parayı alacak.

Bu gün Brandenburger Tor'dan bir kişi Oranienplatz'da rutin olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıya geldi ve konuşmak için söz hakkı istedi. Onun anlattığına göre açlık grevinde olan arkadaşlar 2 Aralık'ta açlık grevini sona erdirecekler ve bu konuyla ilgill olarak bizimle bir görüş alışverişi yapmak istediklerini söylediler.

Böylece iki taktiğin sınanması, arada bir kesintilere uğrasa da final aşamasına gelip dayandı. Açlık grevinin kararlı bir şekilde sürdürülememiş olması, çok kısa bir kaç gün içinde bitirilip yeniden çok kısa bir kaç günlüğüne tekrar başlatılması ve ardından çok kısa bir süre sonra tekrar bırakılması biçiminde gerçekleşen bu eylem, direnişimizde bir eğilip bükülme etkisi yarattı. Ama diğer yandan açlık grevi, direnişimizin daha geniş çevrelere duyurulması açısından da geçici olarak pozitif bir rol oynadı.

Direnişimizde uygaladığımız eylem taktikleri bizim için birer deneyim oluyor. Bu deneyimler içinde olumlu yanlar da var, olumsuz yanlar da var. Şimdi bu deneyimler ışığında önümüzdeki zaman içinde gerçekleştireceğimiz etkinlik ve eylemleri yeniden ele alacağız.

Önümüzdeki günler içinde Bitteweld'de bir eylem gerçekleştireceğiz. Özgürlük yürüyüşümüz sırasında bir süre konaklayıp eylemler gerçekleştirdiğimiz Bitteweld'de yeniden yerel eylemler gerçekleşecek. Merkezi olarak Berlin'de bulunuyoruz ama bundan başka yerellerde de eylemler oluyor. Böylece buraya gelemeyen arkadaşlarımız da bulundukları kamplarda eylemler gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Bitteweld eylemi ile ilgili bir arkadaşımız organizasyon görevi aldı. Daha önce bu tip eylemleri organize etmemiş arkadaşlar eylemler organize etmeye başladılar. Direniş alanımızda insanlar eylem nasıl organize edilir, insanlar bu tip eylemlere nasıl taşınır, bu eylemler için finans olanakları nasıl bulunur tüm bunları öğrenmiş oluyorlar.

Direniş çadırlarımızın varlığının tehlikeye düşmesi olasılığına karşı sürpriz planlamalarımız da var. Sürpriz yapma hakkımız her zaman yedeğimizde duruyor. Zamanı ve yeri geldiğinde bu sürprizlerimizi hayata geçireceğiz.

Şu anda Oranienplatz'da bulunan direniş alanımızın görünümü daha da güzelleşti. Tabela ve baskı işleriyle uğraşan arkadaş, uzun sopaların ucuna büyük bezlerle eylemlerimizin sloganlarını yazdı ve kampın değişik yerlerine bunları astı. Değişik ebatlardaki bezleri boyadı ve bunların üzerine kalıplarla, talep ve direnişimizin sloganlarını içeren yazılar yazdı. Kampın görünümü renkli ve siyasal oldu.

Kampımızın güzellikleri yanında çeşitli sorunları da var doğal olarak. Son günlerde insanlar kendi aralarında teknik nedenlerden dolayı sert tartışma ve fiili bir kaç kavga yaşamışlar. Bu tip şeyler direniş alanımızın politik görünümünü zedeleyen bir rol oynuyor. Biz bunları önceden önleyebilmek için direniş alanında alkol ve diğer şeylerin içilmemesini tavsiye etmiştik ama yasakçı bir zihniyet içinde olunmaması gerektiğini de söylemiştik. Ama her kesi tek tek kontrol etmek gibi bir uygulama da yapmıyoruz. Her kesin bu tip konularda hassas olması gerekir ve sorumlu davranması gerekir. Kampın dışarıya ve devlete karşı politik olmayan bir görüntü vermemesine dikkat etmemiz gerekir. Şimdi bu konular üzerine toplantımızda yeniden gündem yaptık ve bu sorunların çözülmesi için çeşitli yöntem ve tedbirler uygulamaya çalışıyoruz.

Direniş alanımıza çok sayıda evsiz ve diğer kesimler gelmeye başladılar. Rahat bir ortam olmasından dolayı bazıları bu alanı kendi kişisel çıkarları için kullanmaya çalışıyor ve biz bununla ilgili olarak tedbir almak zorundayız. Bu konu üzerine güvenlik komitemiz kendi arasında toplanacak ve bu sorunlara karşı nasıl bir çözüm modeli uygulayacağına karar verecek. Hiç bir insanın kendisini dışlanmış hissetmesini istemiyoruz. Ama kapitalist sistem insanları yabancılaştırıyor ve insanlar bazen bu yabancılaşma içinde hareket ediyorlar. Rahatlık ve demokrasi kadar güvenlik ve cezalandırma da sınıflı toplumlarda kaçınılmaz şeylerdendir.

Dışardan gelip bizim kampta şiddet ortamının oluşmasına yol açan ve bir kaç kez uyarılmasına karşın bu hareketlerine devam eden kişi oylama ile kamp ortamına girmemesi kararıyla karşı karşıya kaldı. Çünkü bu insan, burada kalan kadınların tepkisini almıştı ve kadınlar onun burada olması durumunda kendilerini güvende hissetmiyorlardı, onların önerisiyle söz konusu kişi kamp ortamından uzaklaştırıldı.

25.11.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: 

Der Kampf von Flüchtlingen braucht Geld!

Die Karawane ist maßgeblich auf Spenden angewiesen. Unsere Organisation besteht überwiegend aus Flüchtlingen, die (wenn überhaupt) nur über sehr geringe finanzielle Mittel verfügen. Aus diesem Grunde haben wir 2008 den „Förderverein Karawane e. V.” gegründet. Unser Verein ist als gemeinnützig anerkannt und kann deswegen auf Wunsch Spendenquittungen ausstellen, so dass sie steuerlich absetzbar sind. Wenn bei der Überweisung die Adresse mit angegeben wird, verschicken wir die Spendenbescheinigung automatisch spätestens am Anfang des Folgejahres.

Kontakt: foerderverein(at)thecaravan.org

Unsere Bankverbindung lautet:
Förderverein Karawane e.V.
Kontonummer
: 40 30 780 800
GLS Gemeinschaftsbank eG
BLZ: 430 609 67

IBAN: DE28430609674030780800
BIC: GENODEM1GLS

Events

M T W T F S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Syndicate

Subscribe to Syndicate