You are here

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ PROTESTO AÇLIK GREVİ KİLİSE

17.11.2012

Protesto ve eylem gündemleriye yoğunlaşmış bir hafta sonu yaşıyoruz. Dün bizimle dayanışma etkinliği düzenleyen, sadece kadınlar tarafındoan işletilen kolektif kafedeki işlerimizi geç bir saatte bitirdik. Önceden de konuşmuş olduğumuz üzere, gece bir evde konakladık.

Türkçe bilen arkadaş alevi kökenli birisi, bu konu üzerine biraz sahbet ettik onunla. O da bura da doğmuş ama hem Türkiye'deki genel siyasal durumu merak ediyor ve hem de buradaki durumu anlamak istiyor. Diğer yandan hayvan hakları üzerine çalışmalar yürütüyor. Söz konusu cafede etsiz köfte yapmayı planlıyorlardı. Et yememe ile alevilikteki düşünsel sistem arasındaki bağlantının nereden gelediği üzerine sahbet ettik. Hapishanede alevilik üzerine araştırma yaptığımı ve kolektif bir kitap yazdığımızı söylediğimde arkadaş sevindi. O da alevilikle ilgili bilgilerin çok karmaşık olduğundan yakınıyordu. Ona bozulmamış bilgileri Pir Sultan vb. şairlerin şiirlerinden öğrenebileceğini söyledim. Ayrıca son dönemlerde alevilikle ilgil çok sayıda kaynak üretilmiş durumda. Ama inceleyicinin elinde bilimsel bir metod olmayınca gerçek bilgilere ulaşmak pek kolay olmuyor.

Kolektif apartmanda gece geç yatmıştık. Etkinlik epeyce uzumıştı. Sabah saatlerinde Oranienplazt'dan bizi aradılar ve iki basın kuruluşundan bizimle röportaj yapmak isteyenlerin olduğunu haber verdiler. Biz de acele ile yola çıktık. Oranienplatz'ın girişinde bayan ve erkeklerden oluşan bir ekibin bizi beklediğini gördük. Ekipten birsi Brezilya'da yayın yapan solcu bir gazetenin muhabir ve çalışanlarıydı. Diğeri de Fransa'dan gelmiş olan "özgürlük radyosu" adlı bir radyoydu. Türkçe bilen bir Alman arkadaş çevirmen ihtiyacı olduğunda kendisini aramamı istemişti ve bu durumd hemen onu aradım. On dakika içinde arkadaş geldi. Biz röportajları erken bitirmek zorundaydık çünkü aynı saatlerde kadına yönelik şiddeti protesto içerikli bir eylem vardı.

Fransa'daki radyodan gelen arkadaşın yanında kağıtsızlar hareketinden de bir arkadaş vardı. KRağıtsızlar hareketinden olan arkadaşı Würzburg'tan tanıyorduk. Biz özgürlük yürüyüşüne başlarken bizi desteklemek ve ilişki kurmak için gelmişti. Bu gün de dünya sosyal forumunun gerçekleşeceği tarihte botlarla Sudan'a gitmek gibi bir öneri getirdiler. Akşam bu öneri üzerine tartışacağız.

Röportajlarda Brezilya ya da Fransa'daki duyarlı kesimlere neler yaptığımızı direnişimizin deneyimlerini aktarmaya çalıştık. Brezilya'dan gelen arkadaş günlük yazıları çok merak ettiğini ve eğer kitap olarak yayınlanacak olursa ve İngilizce ya da Almancaya çevrilirse hemen alıp okuyacağını söylüyordu.

Röportajları direniş çadırlarımızdaki ateşin başında yaptık. Baten ateşten rahatsız edici dumanlar çıkıyordu ama bu dumanlar soğuğa tercih edilir. Hızla röportajları bitirdik ve tercüme yapan arkadaşla birlikte kadınlara karşı şiddete son isimli eyleme gittik. Beklenen kitle gelmemişti. Çok sayıda kurumun imzası bulunduğu halde getirilen kitle saypısı çok azdı. Almanyalı gruplardan pek katılım yoktu. Eylemin duyusuru iyi yapılmamıştı.

Kadınlarla birlikte yürüyerek kiracıların çadırlarının önüne geldik. Ancak kiracı çadırındakiler üzerinde açlık grevi yazan insanları çadırın bulunduğu mekanda istemediklerini söylediler. Kürt arkadaşlar da buna reaksiyon gösterdiler. Bir tartışma oldu alanda. Kiracı çadırlarındakiler burasının politik amaçlar için kullanılmak istendiğini söylediler. Daha fazla olumsuz bir görüntü ortaya çıkmasın diye eylemin bittiği açıklandı. Onlara Oranienplatz'daki direniş çadırlarımızın bulunduğu alana gelebileceklerini önerdim. Ancak bunun için yeniden yürüyüş izni alınması gerekiyordu ve eylem bitirildi. Ulusçu ve dinci refleksler Avrupa'nın merkezi ülkesi olan Almanya'da da benzer biçimde hükmünü sürdürmeye devam ediyor.

Dün sabah Brandenburg'taki arkadaşların bir kısmı yeniden açlık grevine başladılar. Aynı yerde Gazze saldırısını protesto eylemleri oluyor. Diğer yandan biz kadına karşı şiddeti protesto eylemini bitirdikten sonra, burada bulunan bir kilisede Türkiye hapishanelerindeki açlık grevi eylemleriyle dayanışmak için başlatılan dayanışma açlık grevi yapanları ziyaret ettik. Kilise bu duruma pek olumlu yaklaşmadı. Saat akşam 7'ye kadar kiliseyi boşaltmasalar polise başvuracaklarını söylediler. Tartışmalar devam ediyor.

Kilise yetkililerinin söylediği önce şantaj olarak yorumlandı ama daha sonra polis gldi. Kilise yetkilileri söylediklerini yapmış ve polisi çağırmışlardı. Benim durumum uygun olmadığı için arkadaşlar çıkmamın daha doğru olacağını söylediler. Zaten bu akşam bir buluşmamız var. Yeni insanlarla tanışacağız ve geçen gün görüşme yaptığımız arkadaşın doğum gününü kutlamış olacağız.

Kiliseler o romanlarda tanık olduğumuz kiliseler değil artık. Buralar da birer politik kurum durumundadır. Yalnızca buralarda polis müdehalesi için belli prosedürler var. Kilise yetkilileri açlık grevine başlayan arkadaşlar için camiye gitmeleri söyledi. Uzun bir tartışma oldu ancak kilise bu konuda geri adım atmadı.

Bu arada bu gün mobilize olmuş faşist kurumlar Beriln'de tur atıyorlar. Bir kısmı Brandenburg'ta gösteri yapacaklar bir kısmı da bazı mülteci kamplarının bulundukları yerlerde gösteri yapmayı planlıyorlar. Biz de bunları enğellemek için hazırlanıyoruz. Biz de gruplar halinde onları engellemek için harekete geçtik.

Bu gün tam bir kar havası var Berlin'de. Ateşin başında bekliyoruz. Ama bir süre sonra insanın üstü başı duman kokmaya başlıyor. Biz belki bu kokuya alışıyoruz ama dışardan gelen birisi hemen bu duman kokusunu alıyor.

17.11.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: