No War - No Refugee
No NATO - No Refugee

Country Information

Here you find background information on Guinea, Iran, Kurdistan, Türkei.

You are here

SOKAK ÇADIR AÇLIK GREVİ

Berlin, 25.10.2012

Dün gece açlık grevi için açılan çadır polis tarafından söküldü. Bu gün arkadaşlar devreye girip çadırı geri almaya çalışıyorlar. Polis çadırı geri vereceğini söylüyor fakat sokakta çadır açılmasına izin vermiyor. Açlık grevine başlayan arakadaşlar parlementonun yakınındaki söz konusu caddede oturnaya devam ediyorlar. Fakat bu gün yağmur yağmaya başladı. Arkadaşlar için şemsiye vb. malzemeler temin edip götürdük. Ancak bu şekilde nasıl devam edecek sorusu var her kesin hafızasında.

Bu gece için polis, Branderburg Tor'daki caddede oturmaya izin vermeyeceğini söylemiş. Arkadaşlar her kesin o caddede toplanması için çağrı yaptılar. Ancak havaların soğuması ve yağmur olumsuzluğunun yanında insanlar bu durumun bu şekilde nasıl ilerleyeceğine dair sorular yöneltiyorlar. Polis'ten açlık grevinin hangi mekanda sürdürüleceğine dair yer göstermesi isteniyor. Ancak polis bu konuda herhangi bir şey söylemiyor. Şu anda bir bekleme durumu söz konusu.

Bu hafta ve önümüzdeki haftalarda Berlin'de çok sayıda etkinlik ve eylem hazırlık ve ilanları oldu. Bir cafede Ekim devriminin yıldönümü dolayısıyla bir etkinlik düzenlenecek, bir dernekte No Border Kampı için bir toplantı çağrısı var. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda da gene anti ırkçı ve anti kapitalist etkinlik ve gösteri hazırlıkları var. Bazı etkinliklerin saaatleri aynı gün ve saate denk gelmiş. Bizim çadırlardaki toplantı da genelde aynı saatlere denk geldi. Bu nedenle diğer etkinliklere ancak bizim direniş çadırlarındaki toplantıdan vakit kalırsa katılabileceğiz. Aslında buraların havasını daha yakından tanımak için bu etkinliklere katılmak istiyor insan ama direniş çadırlarımızdaki planlamalar bizim için şu anda daha acil bir durum arz ediyor.

Her akşam düzenlediğimiz toplantılardan biri daha başlamış bulunuyor. Bu gün iki ana tartışma konumuz var. Birisi açlık grevi gündemi ile ilgili neleri ve nasıl yapabileceğimiz, diğeri de bizim önümüzde bulunan sokak eylemleri ile ilgili planlamalar ve pratikleri nasıl yapacağımızla ilgili. Ayrıca, geçen hafta ziyarette bulunduğumuz, ırkçıların saldırısına uğramış olan mülteci kampıyla ilgili yaptığımız ziyaret ve sonrası için düzenlemeyi düşündüğümüz protesto gösterisi ile ilgili de konuşmayı düşünüyoruz.

Schönefeld'de ırkçıların saldırısına uğrayan mülteci kampının önünden geçen otobüs artık o kampın önünden geçmiyor. Otobüs şu anda mülteci kampının daha uzak bir yerinden geçiyor. Bu kampta kalan mülteciler, bu durumdan oldukça şikayetçiler. Orada kalan mülteciler kendilerini güven içinde hissetmiyorlar. Bu konuda yardım ve desteğe ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar.

Biz önümüzdeki günlerde Schönefeld'deki kampla ilgili bir gösteri düzenlemeyi düşünüyoruz. Yürüyüş güzergahını bir kaç aşama halinde yapmak istiyoruz. Önce o bölgede yapımı devam eden bir hava alanı var ve bu hava alanında iade edilmesi düşünülen mültecilerin kapatılması için hapishane sistemi yapılıyor. Hem bunu portesto edeceğiz ve hem de direk o mülteci kampının önünde bir yürüyüş düzenlemeyi düşünüyoruz.

Schönefeld'deki mülteci kampında yaşayan bir arkadaş, kampta kalan mültecilerin en önemli sorununun güvenlik olduğunu söyledi. Bizim yapacağımız eylemlerin buradaki insanlara belli bir güven sağlayacaktır diyor.

Bu mülteci kampına yapılan saldırının kimler tarafından yapıldığı henüz tespit edilebilmiş değil. Ama saldırıyı yapanlar kampın duvarına ırkçı içeriği olan yazılar yazmışlar. Bu saldırıyı hangi organizasyonun ya da hangi ırkçı grubun yaptığı henüz belli değil.

Şimdi biz açlık grevi taktiği ile sokak eylemlerine devam etme taktiği olarak ikili biçimde gündemde olan eylemlilikleri nasıl sürdüreceğimize dair görüş alışverişinde bulunmaya devam ediyoruz. Arkadaşlar açlık grevine sokakta oturarak devam etmeyi düşünüyorlar. Şu anda onlara şemsiye vb. malzemeler sağlandı ancak bu eylemin nasıl, nerede ve ne biçimde devam edeceğine dair şu anda kesin bir durum yok. Açlık grevi ve sokak eylemlerini bir arada sürdürmek gibi bir görevle karşı karşıyayız ancak bunu pratik olarak nasıl yapacağımızı konuşuyoruz.

Bu gece için polis, açlık grevinde olan arkadaşlarımızın oturmakta olduğu sokakta oturmasına izin vermeyeceğini söyledi. İnsanlara o caddeye toplanması için çağrılar yapıldı. Fiilen oturulmaya devam edilecek ancak ilerleyen saatlerde polisin nasıl bir tutum alacağı belli değil.

Toplantımızda mali durumla ilgili açıklamalar oldu. Mali durumla ilgili olarak problemler var. Direniş çadırlarımızın masrafları için şu anda bir maddi yetersizlik var.

Bu gün Ekim devriminin yıldönümü için düzenlenen bir etkinliğe katılmak için gittik. Bir kaç gün önce bu etkinlikle ilgili olarak bir davetiye almıştık. Direniş çadırımızdaki toplantımızda söylenmesi gerekenleri söyleyip bu etkinliğe katıldık. Etkinlik bizim alışkın olduğumuz resmi havaya pek benzemiyordu. İnsanların toplandığı bir mekanda bir kişi aniden Ekim devriminin yıldönümü ile ilgili olarak hazırlanmış olan bir metni okumaya başladı. Bir kişi de votka içmesi için salonda bulunan insanlara birer tane kupon dağıttı. Votkaların yanında bir de küçük dilim ekmek, ekmeğin üzerinde yağ ve bir parça da turşu vardı. Votka küçük bir plastik bardağın içindeydi. Ekim devriminin yoldönümü ile ilgili metni okuyan adam ve bir kişi daha piyano eşliğinde devrimci marşlar ve türküler söylediler. Bir kaç marşın müziyi bize yabancı gelmedi. Sadece sözler farklı ama aynı müzikleri biz de kendi dilimizde söylüyoruz her zaman. Sınıf mücadelesinin enternasyonalist özelliğine bir kez daha tanık olduk.

Ekim devriminin yıl dönümü etkinliğinde eski kuşak devrimcilerle tanıştık ve onlarla özgürlük yürüyüşümüz üzerine sohbetler ettik. Dünya devrimci hareketi ve mülteci hareketi üzerine sohbetler ettik. Etkinlik korosundan sonra biz de kendi dilimizden Çav Bella, Avusturya İşçi Marşı, Şili Marşı gibi şarkıları söyledik. Almanyalılardan bazıları da bizim söylediğimiz şarkılara eşlik ettiler.

Etkinlik salonunun tavanında orak çekiçli bir bayrak asılıydı. Etkinliğe katılanların yaş ortalaması orta ve ortanın üzerinde olanlar ağırlıklıydı ama etkinlik salonunda genç insanlar da vardı. Bir yandan etkinlik korosu devrimci marşlar söylerken bir yandan da salonda bulunan televizyonda Potemkin Zırhlısı filmi oynuyordu.

Bu gün Berlin'de aynı saatlerde birden fazla etkinlik ve toplantı vardı. Biz ancak ikisine katılmak durumunda kaldık. Öncekilke direniş çadırımızdaki toplantıdaki konuşmamızı yaptıktan sonra, Ekim Devriminin yıldönümü kutlamasına katıldık. Özellikle Almanyalı solcuların etekinliklerini nasıl gerçekleştirdiklerini merak ediyordum. Böylelikle bu merağımızı da gidermiş olduk. Doğu coğrafyasında düzenlenen etkinliklerden biraz daha farklı bir atmosfer vardı salonda. Salonda resmi bir hava yoktu.

Etkinlik salonunda metni okuyan arkadaş, bizim direniş çadırlarımıza da değindi. Oranien direniş çadırlarından bir kişinin aramızda olduğunu söyledi ve bizim direnişimizi selamladı, destek mesajlarını iletti.

Biz etkinlik sırasında arada bir gene marşlar söyledik. Cem Karaca'nın müziği eşliğinde 1 MAYIS Marşını söyledik. Bir kaç arakadaşa ayağa kalkarak yumruklarını kaldırdılar ve devrimci sloganlar attılar. İçimizde yaşı ileri olan arkadaşlardan bazıları bu gün iyi bir gün oldu diye görüş belirttiler. Ekim Devriminin yıldönümü için kutlama etkinliği düzenleyen kurum, burada elde edilen geliri bizim Oranien Paltz'daki direniş çadırlarımıza bağışlamak istediğini söyledi. Nereye başvurması gerektiğini söyledi ve ona bilgilenme çadırına gitmesini söyledik. Çünkü bilgilendirme çadırından nereye vermesi gerektiğini soracak ve ona gerekli adresi gösterecekler.

25.10.2012
Turgay Ulu
Berlin

Language: 
Local group: 

Der Kampf von Flüchtlingen braucht Geld!

Die Karawane ist maßgeblich auf Spenden angewiesen. Unsere Organisation besteht überwiegend aus Flüchtlingen, die (wenn überhaupt) nur über sehr geringe finanzielle Mittel verfügen. Aus diesem Grunde haben wir 2008 den „Förderverein Karawane e. V.” gegründet. Unser Verein ist als gemeinnützig anerkannt und kann deswegen auf Wunsch Spendenquittungen ausstellen, so dass sie steuerlich absetzbar sind. Wenn bei der Überweisung die Adresse mit angegeben wird, verschicken wir die Spendenbescheinigung automatisch spätestens am Anfang des Folgejahres.

Kontakt: foerderverein(at)thecaravan.org

Unsere Bankverbindung lautet:
Förderverein Karawane e.V.
Kontonummer
: 40 30 780 800
GLS Gemeinschaftsbank eG
BLZ: 430 609 67

IBAN: DE28430609674030780800
BIC: GENODEM1GLS

Events

M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Syndicate

Subscribe to Syndicate