You are here

BERLİN'DEN HANNOVER'E SESLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ

Brücke, 2.10.2012

Text in Deutsch: Von Berlin nach Hannover vereinen sich die Stimmen

Özgürlükleri kısıtlayan yasalara ve sınırlara karşı, Würzburg'tan Berlin'e doğru gerçekleştirdiğimiz özgürlük yürüyüşünden, aynı anlama gelen mültecilerin tutuklanmasını ve iade edilmelerini protesto eylemi düzenleyen Hannover'deki yoldaşlarımızı selamlıyoruz.

Kapitalist sistemin yapısal krizi derinleştikçe, bu krizin sorumlusu olmayan işçiler, işsizler ve mültecilerin yaşam alanları daraltılmaya çalışılıyor. Avrupa devletleri her yeni krizde kemer sıkma politikaları hayata geçirmeye çalışıyor. Onların kirizlerinin nedeni kapitalist kar hırsıdır, haksız savaşlardır ve yaşamı ve doğayı yok eden sömürü sistemleridir.

Kapitalist emperyalist Avrupa ülkeleri ekonomik krizin ve işsizliğin nedeni olarak, buralara kaçıp gelmiş olan mültecileri sorumlu tutuyorlar. Mülteciler, buralarda en ucuz ve pis işlerde çalıştırılıyorlar ve kriz patlak verdiğinde de ilk gözden çıkartılanlar oluyorlar. Bir yandan da buralarda ırkçı ve faşist akımlar geliştirliyor.

Yunanistan'da gerçekleştirilen büyük bir polis operasyonuyla mülteciler gözaltına alındılar. Avusturya'da, oturumu olan ya da olmayan tüm mültecilerin ülkelerine iade edilmesine dönük yasalar çıkartılıyor. Almanya'da, interpol tarafından haklarında tutuklama kararı çıkartılan mülteciler tutuklanıyor hapse atılıyor ve ülkelerine iade edilmeye çalışılıyor. Daha bir kaç gün önce Yunanistan'da bulunan Delta işgal evi çok sayıda polis tarafından kuşatıldı ve evlerdeki özel eşyalara, paralara ve bilgisayarlara, kasetlere el konuldu buradan onlarca kişi gözaltına alındı.

Tüm dünyada, bir avuç burjuvazi dışında tüm ezilenlerin yaşam alanları her gün biraz daha izolasyon sınırları içine hapsedilmektedir. İzolasyon uygulamalarından her toplumsal sınıf ve tabakalar değişik derecelerde etekileniyorlar. İzolasyon, en altta bulunan mültecilerin yaşamlarını çekilmez bir hale sokuyor.

Bizler, Almanya'nın değişk bölgelerinde izolasyon kamplarına hapsedilen mülteciler olarak, diğer destekçilerimizle birlikte bu izolasyon sistemini kırmak için başkente doğru bir özgürlük yürüyüşü başlattık. Onların bizleri sınırlayan tüm yasalarını ve uygulamalarını çiğneyerek, sınırları kırdık, izbe köşelerde bulunan mülteci kamplarındaki insanlık dışı yaşam koşullarını deşifre ettik. Korkutulmuş ve sindirilmiş insanların bu korkularını atmalarını sağladık, sokakları ve kentleri sloganlarımızla inlettik. Şimdi Hannover kentinde mültecilerin tutuklanmasını ve iade edilmelerini protesto eden yoldaşlarımıza buradan direnişçi seslerimizi ulaştırıyoruz. İzolasyon sistemine karşı birleşiyoruz ve eylemlerimizi her yere yaymak istiyoruz.

Kapitalist denetleme, gözeteleme ve izolasyon sistemine karşı direnişte yalnız olmadığımızı biliyoruz. İşte İspanya'da bizim gibi yaşamları daraltılan yoldaşlarımız parlementoyu kuşattılar, sokakları terketmiyorlar. Onlara müdehale eden polisle çatışmalar çıktı ve bir eylemci ağır yaralanarak felç oldu. Avusturya'da binlerce insan iade yasalarını protesto etmek için sokaklara çıktılar. Yunanistan'da sokaklar her zaman eylem alanı oluyor. Almanya'nın büyük kenetlerinde işsizliği protesto eylemleri gerçekleştirildi.

Onlar bizi izolasyona hapisettikçe biz sokaklara çıkarak kendimizi fiilen özgürleşetireceğiz. Onların tehdit ve hapsetme politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Sokakları boşalttığımız zaman bizleri izolasyon sistemi içine hapsediyorlar. Bu nedenle biz sokakları terketmek istemiyoruz. Eğer dünyanın tüm bölgelerinde sokaklar doldurulursa, bu izolasyon sistemini kırabiliriz.

Kapitalist sistemin yoksullaştıran, yalnızlaştıran hayat biçimini red ediyoruz. Sokaklarda bir araya gelerek komünal bir hayatın mümkün olduğunu gösteriyoruz. Sokaklarda birleşerek sınırsız, sınıfsız ve sömürüsüz bir hayatın adımlarını atıyoruz.

Yürümekten yaralanmış ayaklarımızla fiilen yanınızda olamasak da, özgür kafalarımız ve yüreklerimizle Hannover sokaklarında sizlerle omuz omuza yürüyeceğiz. Sokaklarda birleşip ortaklaşmamızı hiç bir yasa ve güç engelleyemeyecek. Selam olsun Hannover'de ve dünyanın her yerinde sokaklarda yürüyenlere.

Yaşasın insanlaşma ve ortaklaşma mücadelemiz

2.10.2012
Turgay Ulu
Brücke

Language: