You are here

YÜRÜYÜŞTE ALDIĞIMIZ ÖLÜM HABERLERİ

Bergwitz, 27.9.2012

Bugün özgürlük yürüyüşümüzün 20. gününü bitirdik. Bugün yaklaşık olarak 30 kilometre yürüdük. Her gün aynı mesafeyi yürümüyoruz. Günlük olarak yürüdüğümüz mesafe yirmi ile otuz kilometre arasında değişiyor. Bu akşam, Bergwitz köyünde kurduk çadırımızı.

Bu sabah yürümeye başladğımız saatlerde, daha önce Bayern şehrindeki bir mülteci kampında intihar eden bir mültecinin ölüm haberi geldi. Yürüyüşümüz sırasında mola verdiğimiz bir zamanda, ölen arkadaş için bir bildiri kaleme aldık. Almanya'da ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde bulunan mülteci kamplarındaki intiharlar yeni yaşanmıyor. Daha önce de çok sayıda buna benzer intihar vakaları gerçekleşti. Fakat bu intihar haberleri kamuoyuna yansımıyor. Çünkü mülteci kampları gözden ırak yerlerde bulunuyor ve insanlaarın buralarda nasıl yaşadıkları pek bilinmiyor. Bu intiharların ve mülteci kamplarındaki ölümlerin nedeni, mültecilerin içinde yaşamak zorunda bırakıldıkları izolasyon sistemidir. Mülteci kamplarında yaşanan ölümlerin hiç birisi doğal ölümler değildir. Bu ölümler kapitalist izolasyon sisteminin gerçekleştirdiği katliamlardır. Ama bu katliamlar artık gizli saklı kalmayacak. Bizim yürüyüşümüz, haksızlıklara uğrayanların ama sesi duyulmayanların seslerini sokaklara taşıyor. Kaçak göçmenlerin intihar girişimleri yollarda yakalandıkları başka ülkelerde de sık sık yaşanmaktadır. Ama bunlar kamuoyuna yansımıyor, ancak çok sayıda ölüm olduğunda basına yansıyor ve bu haberler alışılmış bir haber özelliğinin ötesine geçmiyor. Göç yollarında çok sayıda intihar girişiminde bulunan insanlara tanık olduk. Mülteciler her gün yüzyüze kaldıkları aşağılayıcı uygulamalar ve yaşam koşullarına dayanamayarak intihar girişiminde bulunuyorlar. Çünkü mültecilerin bir kimlik ve aidiyatları bulunmuyor. Kendilerini hiç bir yere ait olarak göremiyorlar. Kendi gelecekleri ile ilgili karar verebillecekleri koşullar onların ellerinden alınmıştır. Gelecekten bir beklentileri yok ve gelecekle ilgili her hangi bir umut ve planları bulunmuyor. Bu koşullar altında, bu izolasyona karşı mücadele etmeyen insanların intihar gibi kendilerine zarar veren girişimlerde bilinmaları anlaşılır bir durumdur. İntihar eden kişiler değil, onları intihara sürükleyen izolasyon sistemini yaratan kapitalizm suçludur. Bizim eylemlerimiz, bu suçları deşifre ederek açığa çıkartıyor ve buna karşı mücadeleden başka bir yol olmadığını işaret ediyor. Doğal olmayan bu ölümlerin hesaabını soracağız ve katliamların devam etmemesi için mücadelemizi yükselteceğiz. Mülteci kamplarının boğucu ortamında bekleyen insanllara çağrımız şudur ki; durarak ölmektense yürüyerek özgürleşelim. Sizi intihara sürekleyen koşullara karşı mücadele edin ve sokaklara çıkın. Kenedinize zarar veermeyin, sizi izolasyon koşullarında yaşamaya mahkum eden bu sistemden hesap sormak için mücadeleye katılın.

Berlin'e doğru özgürlük yürüyüşü eylemini başlattığımızdan bu yana, Almanya'daki mülteci kamplarındaki durum ve mültecilerin sorunları artık kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. Buna parlemento da dahildir.

Dün akşam gerçekleştirdiğimiz toplantıda bizim adımıza bizim dışımızdan birilerinin söz ve karar vermemesiyle ilgili yazdığımız bildiriyi kamoyuna gönderemedik, saat çok geç olmuştu ve internet bağlantısı kuramadık. Bu gün öğrendiğimize göre parlemontoda konuşan kişi çok önemli şeyler söylememiş. Ayrıca bu kişiyle kurduğumuz telefon bağlantısında kendisinin zaten yürüyüşten fazla bilgisi olmadığı ve bu konuda bir şey söylemeyeceğini bildirdi. Parlementodaki partilerden biri yemek paketleriyle ilgili bir değişikliğe gidebilecekleri yönünde bir şeyler söylemiş. Bu konuyla ilgili olarak aslında yarınki basında haberler çıkacak ve biz daha ayrıntılı bilgileri esas olarak yarın alabileceğiz.

Yürüyüşümüzün bu aşamasında şunu açıklıkla söyleyebiliriz ki; Almanya'daki mültecilerin durumu ile ilgili şimdiye kadar hiç olmayan bir şekilde kamuoyunda bir gündem oluştu. Mültecilerin kendileri de artık düşünmeye başladılar ve içinde bulundukları çaresizlik ve sessizliği aslında kırabileceklerini görmeye başladılar. Diğer yandan kamuuoyunda da bu konuda şimdiye kadar hiç olmayan düzeyde bir duyarlılık oluştu. Yürüyüşümüz henüz sonuçlanmadan aslında iyi işler başardığını söyleyebiliriz. Her gün yeni bir insandan ya da yeni bir kurumdan yürüyüşümüzle ilgili tebrik ve destek mesajları alıyoruz. Bu gün İsviçre'de bulunan bir politik mülteciden eylemimizle ilgili tebrik ve destek mesajları aldık. Ayrıca agif'ten ve Berin'de kurulan emek ve demokrasi platformundan destek besajları aldık. Almanya'da bulunan antifaşistler ve diğer tek tek insanlar zaten bize desteklerini sunuyorlar.

Dün gece çok yağmur yağdı, çadırın bazı yerlerinden su damladı ve biraz üşüdük. Ama sabah saatlerinde hava iyiydi. Şansımız iyi gitti, bugün yürüyüş sırasında yağmur yağmadı. Hava bir güneşli, bir bulutlu oldu. Dün ve bugünkü yürüyüşümüzde artık sürekli söylediğimiz Çav Bella şarkısı her kesin kulaklarında yer etti. Hatta bazı insanlar Türkçe sözlerden bir kısmını ezberlediler. Artık Çav Bella şarkısını ıslıkla da söylemeye başladık. Bir kaç kişi hep birlikte ıslıkla Çav Bella'yı çalıyoruz ve bu güzel bir melodi oluşturuyor. Geçtiğimiz çarşılardaki insanlar da melodiyi duyduklarında bize selam verip gülümsüyorlar.

Her akşam gerçekleştirdiğimiz toplantı şu anda devam ediyor. Yeni aldığmız bir habere göre, intihar ederek hastanede öldüğü söylenen arkadaş henüz ölmemiş, şu anda hastanede koma halindeymiş. Umarız arkadaş hayata döner. Bu tip haberler bizim kapitalizme karşı olan öfkemizi artırıyor.

Bugün yürüyüşümüz sırasında, güneşin tam batmak üzere olduğu bir saatte çok güzel doğa manzaraları gördük. Bizim yürüyüş halindeki görüntümüzün gölgeleri tarlaya yansımıştı. Hemen yanımızda sürekli yürüyen kameraman aradaşa haber veredim ve bu manzarayı kameraya aldı. Ellerinde fotoğraf makinesi bulunan arkadaşlar da bu manzarayı kaçırmak istemediler ve makinalarını çalıştırdılar.

Bu gün yürüyüşümüze iki yeni arkadaş daha katıldılar. Daha önce uğradığımız mülteci kamplarından birinden iki arkadaş bu gün yürüyüşe dahil oldular. Böylece yürüyüşte yer alan farklı ülkelerden gelen bizlere yeni bir renk daha eklenmiş oldu.

27.9.2012
Turgay Ulu
Bergwitz

Language: