No War - No Refugee
No NATO - No Refugee

Country Information

Here you find background information on Guinea, Iran, Kurdistan, Türkei.

You are here

Bremen-Woltmershausen’da ırkcılık motifle düzenlenen yangın suikastı

Geçen Cumartesi sabah (28.07.2012) Woltmershausen’da bir aile evine yangın suikasti düzenlendi.

Olay vakti sekiz kişi evde bulunuyordu. Ateşi koyanlar onların ölebileceĝini bilerek ve ölümünü isteyerek davrandılar. Olaydan önce ırkcı ifadeler verip ve evi yakacaklarını söyleyerek, ırkcı nedenlerini böylece açikca ortaya koydular.

Ailenin 20 yaşindaki evlat cumartesi sabah evine geliyor. Komşuları ve onların arkadaşları onu terasdan görünce ona „Yabancılar dışarı!“ diye baĝırıyorlar. Genç onları duymamazlık dan geliyor ve evine giriyor.

Komşuları bundan az sonra tahtaylan yangın çıkarıp aile evinin camını kırdılar. Ardından bir T-Shirt alıp ona bol miktarda alkol döküp ateşe verip kapının altından eve soktular. Polise göre bu sadece bir küçük yanan bez parçası idi. Bu ateşin çabuk söndürülmesiyle hayat tehlikesi önlendi.

Suçlular geçici olarak polisden tutuklanıp üç saat sonra selbest bırakıldılar. Şok olan aile polisden koruma istediĝinde polis bunu reddetip onların kapının yanına bir kova su koymalarını tavsiye etti.

Polis bu olayı medyaya açıklamadı. Aileinin avukatı, Bremen Gazetesi Weser Kurier’e bu suikastdan bilgi verdikten sonra, polis anca bir basın haberi düzenledi. Polisin çabasi ise, ırkcı nedenleri gizlemek için, bu olayı sadece komşular arasında olan bir kavga olduĝunu belirtmek idi. Aynen iki ay önce tren istasyonun yanındaki bir barda olan ırkcı saldırı da gibi.

Etkilenen ailenin durumu hala tehlikede ve bu durumda yalnız kalmaktalar, çünkü komşuların hepisi ateşi koyanlarla sempati duyuyorlar.

Almanyada böyle sayılmaz ırkcı nedeniyle düzenlenen eylemleri görüyoruz ve bu yazık ki normal olarak görülüyor.
1990 senisenden bugüne ırkcı şiddet nedeniyle ölen insanların sayisi 180’e ulaştı.
Biz bu durumu asla kabul etmiyoruz ve bununla anlaşamıyacaĝiz.

Irkcılıgın örtüsüne örtmek deĝil kaldırmak istiyoruz!
Irkcılıgın farkına varmak ve ona karşı savaşmak istiyoruz!

Hep birlikte ırkcılıkdan etkilenenlerle dayanışalım!

Gösteriş Yürüyüşü, 03.08., saat 17’de, Delmemarkt, Bremen-Neustadt

Language: 
Local group: 

Der Kampf von Flüchtlingen braucht Geld!

Die Karawane ist maßgeblich auf Spenden angewiesen. Unsere Organisation besteht überwiegend aus Flüchtlingen, die (wenn überhaupt) nur über sehr geringe finanzielle Mittel verfügen. Aus diesem Grunde haben wir 2008 den „Förderverein Karawane e. V.” gegründet. Unser Verein ist als gemeinnützig anerkannt und kann deswegen auf Wunsch Spendenquittungen ausstellen, so dass sie steuerlich absetzbar sind. Wenn bei der Überweisung die Adresse mit angegeben wird, verschicken wir die Spendenbescheinigung automatisch spätestens am Anfang des Folgejahres.

Kontakt: foerderverein(at)thecaravan.org

Unsere Bankverbindung lautet:
Förderverein Karawane e.V.
Kontonummer
: 40 30 780 800
GLS Gemeinschaftsbank eG
BLZ: 430 609 67

IBAN: DE28430609674030780800
BIC: GENODEM1GLS

Events

M T W T F S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Syndicate

Subscribe to Syndicate