You are here

Başak Şahin Duman serbest bırakılsın - Report from Ankara

Bericht über Aktion in Ankara für die Freilassung von Basak Sahin
ESP: Freiheit für Başak Şahin!

Başak Şahin Duman serbest bırakılsın

Hırvatistan’da gözaltına alınan ve Türkiye’ye iadesi istenen Başak Şahin Duman’ın serbest bırakılmasını isteyen ESP Genel Başkan Yardımcısı Çelebi, Duman’ın, Türkiye’ye iade edilmesi durumunda uzun yıllar hapishanede kalacağına dikkat çekti. Duman’a oturum hakkı tanıyan Almanya’nın ise, TC ve Hırvatistan ortaklığına seyirci kaldığını ifade etti.

Ankara - Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Merkezi, Hırvatistan'da gözaltına alınan ve Türkiye'ye iadesi istenen Başak Şahin Duman’ınserbest bırakılması talebiyle Hırvatistan Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı.

“Başak Şahin Duman serbest bırakılsın”, yazılı pankart açan ESP üyeleri, sık sık “Devrimci tutsaklar teslim alınamaz“, “Başak serbest bırakılsın”, “Freiheitfür Başak Şahin” sloganları attı.
ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, Duman’ın 2004 yılında Ceza İnfaz Kanunu'nu protesto amacıyla yapılan basın açıklaması sırasında polisin yoğun şiddetine maruz kalarak gözaltına alındığını ve bir süre tutuklu yargılanmasının ardındanserbest bırakıldığını hatırlattı. Örgüt üyeliği ve örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla cezaya çarptırılarak Şahin hakkında yakalama kararı çıkartıldığını belirten Çelebi, uzun süredir yurtdışında yaşayan ve Hırvatistan'da gözaltına alınarak tutuklanan Duman’ın Türkiye tarafından iadesinin istendiğini söyledi.

Seyahat özgürlüğünü devlet güvencesi ile garantileyen Hırvatistan’da tutuklanan Başak Şahin Duman’ın, Türk devletinin çıkardığı uluslararası tutuklama kararı gerekçe gösterilerek Türkiye’ye iade edilmek istendiğini söyleyen Çelebi, Duman’ın, Hırvatistandevleti tarafından iade edilmesi durumunda uzun yıllar hapishanede kalacağına dikkat çekti.

ALMANYA, TC VE HIRVATİSTAN ORTAKLIĞINA SEYİRCİ KALIYOR

Başak Şahin Duman serbest bırakılsın

2006 yılından bu yana Almanya oturumu olan Başak Şahin Duman, Zagreb Havaalanı’nda gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatan Çelebi, “Türk devletinin işkenceci, faşist yasalarına ve anti demokratik uygulamalarına bu tutuklama saldırısı ve iade etme girişimi ile Hırvatistan devleti de ortak olmaktadır. O’na oturum hakkı tanıyan Alman Devleti ise duruma seyirci kalarak desteklemektedir” dedi.
Türkiye’de demokratik hakların kullanımının hapishaneye girmekle eş anlamlı hale geldiği ifadesini kullanan Çelebi, Başak Şahin’in bugün tutuklama gerekçesinde sayılan davaların ise bunun göstergesi olduğunu söyledi. Çelebi, Duman’ın, Türkiye’ye iadesi durumunda, yer aldığı “Demokratik üniversite” talepli ve Türkiye hapishanelerinin işkence, baskı ve tecrit politikalarına dikkat çeken eylemlerde yer alması nedeniyle uzun yıllar cezaevinde kalacağını dile getirdi.

Bugün binlerce insanın politik nedenlerden dolayı tutulduğu Türkiye cezaevlerindeki baskı ve tecrit politikalarına dikkat çeken Çelebi, “Kadın tutsakların kaldığı hapishaneler, cinsel tacizlerin, tecavüzlerin ve aşağılamaların anıldığı yerlere dönüşmüştür” dedi.

TÜRK DEVLETİ SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

Çelebi, kürtaj tartışmalarına da işaret ederek “Kadınlara ‘3 yetmez 5 çocuk yapın’ diyerek kürtaj hakkını ve sezaryeni yasaklamaya çalışan, Roboski’de çocukları uçaklardan atılan bombalarla katleden, Pozantı Cezaevi’nde küçük yaşta çocukların cinsel tacize ve işkenceye uğramasına göz yuman Türkiye devleti, yine bir suç işleyerek demokratik haklarını kullanan bir kadını daha yıllarca hapishanede tutmak istemektedir” diye konuştu.

Türkiye de son yıllarda Terörle Mücadele Yasası’na (TMY) dayanılarakMahkemeler’in (ÖYM), hiçbir dayanak olmadan cezalar yağdırdığını ifade eden Çelebi,düşüncelerinden dolayı binlerce siyasi tutsağın olduğu Türkiye’de, yine düşüncelerinden dolayı 102 gazetecinin cezaevlerinde olduğunu belirtti.

ESP olarak Başak Şahin Duman ile dayanışma içinde olduklarını söyleyen Çelebi, “Hırvatistan’ı, Başak Şahin Duman’ı derhal serbest bırakmaya ve katliamcı, soykırımcı, işkenceci, tecavüzcü Türk devleti ile suç ortaklığı yapmamaya çağırıyoruz!” diyerek sözlerini tamamladı.

Açıklamanın ardından ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, konuyla ilgili olarak hazırladıkları dosyayı Hırvatistan Büyükelçiliği’ne iletti.

Language: 
Campaign: