You are here

Türk Devleti ve Avrupa Kürtlere karşı elele!

Katliamlar, tutuklamalar, baskılar, yasaklar...

Türk devletinin Kürtlere yönelik yürüttüğü topyekün inkar ve imha saldırısı genişleyerek devam ediyor. Türk ordusu, başta Almanya olmak üzere AB devletlerinden ve ABD’den aldıkları silahlarla Kürtleri katletmeyi sürdürüyor. Türk savaş uçakları Ağustos ayından bu yana Güney Kürdistan’ı sürekli bombalıyor. Kuzey Kürdistan’ın dağlarına, ormanlarına, köyleri ve kentlerine faşist, sömürgeci ordunun uçakları, tankları ve panzerlerinden çıkan bombalar, kurşunlar ve mayınları yağıyor. Kürt gerillası, kimyasal silahlarla katlediliyor...

Türk devleti zulüm ve zorbalıkta sınır tanımıyor. Kürtlere yöenlik sürekli baskınlar, gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. Kürt halkının bütün baskılara gögüs gererek seçmeyi başardığı milletvekillerinden 6’sı, 14 belediye başkanı, 11 eski belediye başkanı, il başkanları ve kapatılan DTP'nin genel merkez yöneticileri, BDP Genel Merkez Yöneticileri, il-ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik meclisi üyeleri ve devlete boyun eğmeyen, bu zulme Edi Bese diyen binlerce Kürt tutuklanmış bulunuyor.

Tutuklama saldırısı, devletin inkar ve imha politikasını, sömürgeci zulmünü kabul etmeyen herkese yöneldi. Prof. Dr. Büşra Ersanlı, yazar-yayıncı Ragıp Zarakolu gibi Türk aydınları da zindana atan devlet, son olarak hukukçulara saldırdı. 22 Kasım günü 42 avukat gözaltına alınarak, Kürtleri savunan avukatlar susturulmaya çalışılıyor. Tutuklama saldırısı, Kürtleri kıskaca almak için çıkarılan yeni yasalara paralel gidiyor. Artık Hitler faşizmi dönemini andıran uygulamalar görülüyor.

Kürtlere baskı uygulayan Avrupa Türk devletinin suç ortağıdır

Ülkesi işgal edilmiş, parçalanmış, baskı ve zulüm altında ayakta durmaya çalışan ve ulusal özgürlüğü için mücadele eden Kürt halkı, ne yazık ki Avrupa’da benzer baskılarla karşılaşıyor. Avrupa devletleri, Kürtlere statü tanımayarak, Kürt halkının demokratik haklarını kullanmasını engelleyerek, Türk devletinin inkar ve imha politikasını, sömürgeci faşist zulmünü destekliyor. Kürtleri katleden Türk devletine sürekli silah satan Avrupa devletleri, Kürt medyasına baskınlar düzenliyor, yasaklıyor, susturmak için davalar açıyor. Kürt siyasetçileri Fransa ve Almanya’da olduğu gibi tutuklanıyor. Son örneğini Berlin’de gördüğümüz gibi Kürt kurumları basılıyor, Kürtlerin demokratik bir hak olan yürüyüşleri yasaklanıyor.

Göçmenleri katleden Nazi çetelerini koruyan, NDP ve diğer faşist grupları bırakalım yasaklamayı, her türlü ırkçı, faşist gösterisini polis korumasında yaptıran Alman devleti, göçmen Kürt halkının yürüyüş yapma hakkını elinden alıyor. Başta Kürt kurumları olmak üzere onlarca demokratik kurum ve kişinin desteklediği ve ”PKK yasağı kaldırılsın, Demokrasi güçlensin” şiarıyla 26 Kasım’da Berlin’de yapılmak istenen yürüyüş yasaklandı. Yasalardaki demokratik haklar ve demokrasi Kürtler için geçerli değil!

Aveg-Kon olarak, Türk devleti ve AB devletlerinin Kürtlere yönelik saldırılarını, baskılarını, gözaltılarını ve yasaklarını şiddetle protesto ediyoruz. Alman devletini, onyıllardır bu ülkede yaşayan yüzbinlerce Kürt göçmenin yürüyüş yapma, düşünce ifade etme gibi demokratik haklarını tanımaya ve bu haklarını kullanmalarının önüne engel olarak konan “PKK yasağının” kaldırılmasını istiyoruz.

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

Language: 
Campaign: