You are here

Niedersachsen Eyaletindeki Mülteci Buluşmasına Çağrı

Tarih/Saat: 2 Temmuz 2011/12:00-17:00
Yer: kargah e.V., Zur Bettfedernfabrik 1, 30451 Hannover-Linden
http://thecaravan.org/files/caravan/conference_hannover_tr.pdf

Sevgili dostlar,

biz Gifhorn ilçesi mültecileri olarak, destekçilerimizle birlikte, değişik yerlerdeki mülteci kamplarını ziyaret ediyoruz. Böylece mültecileri (yani sizi), 2 Temmuz 2011'de Hannover'de düzenleyeceğimiz buluşmaya taşıma çabasındayız. Bu buluşmadaki amacımız, birbirimizi tanımak ve mültecilerin içinde bulundukları ilçelerdeki, kamplardaki ve Ausländerbehörde'lerdeki durumlarını öğrenmektir. Ayrıca şimdiye kadar gerçekleştirmiş olduğumuz protestolar hakkında bilgi vermek ve gelecekteki faaliyetlerimizi koordine etmek istiyoruz.

Gifhorn ilçesinde bulunan Meinersen'da, bir çoğumuzun yıllardır yaşadığı ortak bir yer bulunmaktadır. Niedersachsen'daki bir çok mülteci kampı gibi bizim Meinersen'daki kampımız da, toplumun geri kalanından izole edilmişliği ve dar yaşam alanlarıyla bilinmektedir. Çoğumuz nakit para yerine 'Wertgutscheine' almaktadır. Çalışma yasağı ve yetersiz tıbbi bakım ise sürekli gümdemdedir. Ausländerbehörde Gifhorn bizlere kasten zorluklar çıkarmaktadır. Bunların arasında, 3 günde bir uzatmak zorunda bırakıldığımız 'Duldung' için 15 km yol gidip gelme, memurların sınır dışı etme ve ödemeden kesinti tehditleri vardır. Çok nadir 'Residenzpflicht' muafiyeti almaktayız. Çünkü Auslanderbehörde ırkçılıklarını kamuya duyurmamızı ve diğer kamplardaki mültecilerle iletişim kurmamızı istememektedirler.

Shambu Lama isimli arkadaşımıza Ausländer Gifhorn tarafından sürekli kasten zorluk çıkarmaktaydı. Şubat ayının sonunda, burada doğmuş bir çocuğu olmasına rağmen 2 gün içerisinde sınır dışı edileceği söylenmişti. Bütün bu baskılara ve tehditlere dayanamayan arkadaşımız sonunda intihar etti.

http://thecaravan.org/node/2871

Bramsche-Hesepe kampında da protestolar oldu. Sorunların çözümü için kamp müdürüyle görüşme talep edildi. Bu gerçekleştirilmedi. O yüzden 24.02.'de bir gösteri oldu. 14.03.'de bir tane daha.

Bramsche'de oturanların şikayetleri şunlardır:

Nakit para yerine 'Gutschein' alınması

Kantin yemekleri (Mesela sağlık sorunları yüzünden özel yemek ihtiyacı karşılanmamaktadır)

Uzman doktora ya yollanılması ya da çok geç yollanılması. (Bunun için herkesin önce 'Allgemeinarzt' a gitmesi gerekmektedir.)

Resmi makamların ve kamp çalışanlarının yarattığı stres ve baskı.

Oldenburg şehri, oradaki kampı bir komün topluluğunun kalma yeri olacak şekilde sürdürmeyi amaçlamışlardı. Buna karşılık bir çok eylem oldu. (Sonuncusu 26.02.2011'de) Bunun üzerine kampın kapatılmasına karar verildi. Buna göre, 300 mülteci şehrin içine yerleştirilecekti. Geri kalanı ise, Niedersachsen'ın geri kalanına. Oldenburg'da bir 'Wohnheim' yapılması planı vardı. ZAAB'da (Zentrale Aufnahme- und Auslanderbehörde) kalanlara ne olacağı belli değil.

http://thecaravan.org/node/2793

Thüringen'de mülteci topluluğunun kendi başına organizasyonu büyümektedir. The VOICE Refugee Forum'un, Jena'daki Almanya çapı mülteci konferansı ve buna müteakip Zella-Mehlis'teki izolasyon kamplarına karşı gerçekleştirilen protestolara, Braunschweig ve Cuxhaven'dan mülteci delegasyonları da katıldı. Böylece dayanışma gösterilmiş ve de yerel tecrübeler karşılıklı aktarılmıştır.

Mit VIDEO http://thevoiceforum.org/node/2111

Niedersachsen içişleri bakanı Uwe Schünemann, Niedersachsen'da yabancı düşmanı ve ırkçı politikalar izlemektedir. Schünemann, Niedersachsen'daki Ausländerbehörde'lerin doğru çalıştığını iddia etmektedir ama gerçekler bunu göstermemektedir. Bu yüzden Schünemann, 'Jugendliche ohne Grenzen' inisiyatifi tarafından arka arkaya iki kere, "yılın sınır dışı bakanı" seçilmiştir.

Herkesi Niedersachsen'daki ırkçılığa; Duldung'a, ırkçı Ausländerbehörde'lere ve Residenzpflicht'e karşı mücadeleye çağırıyoruz. 25 Temmuz'daki ağ bululmamıza herkes davetlidir. The VOICE Refugee Forum da Thüringen ve Baden Württemberg'den gelecek aktivistleriyle aramızda bulunacaklar.

Yol masrafları tarafımızdan karşılanacaktır. Yol masraflarını karşılyamayan ve Ausländerbehörde'ye Residenzpflicht muafiyeti için dilekçe vermek üzere kişisel davetiye ihtiyacı olanlar lütfen aşağıdaki kontaklardan bize ulaşsınlar. Yatacak yere ihtiyacınız varsa da lütfen bize bildirin.

Bize başvurduğunuzda hangi dilleri konuşabildiğinizi bize iletirseniz buluşma günü bu da göz önünde bulundurulacaktır.

Flüchtlinge des Landkreises Gifhorn sowie unsere Unterstützer

Kontaklar:

Language: 
Campaign: