You are here

Kervan Festivali – 23-24 Ocak 2010’da Jena’da Almanya çapında hazırlık toplantısı

Almanya: 4-6 Haziran 2010 tarihli Kervan festivaline genel çağrı Avrupa hisarının kurbanları anısına
The VOICE Online: Kervan Festivali + Almanya çapında hazırlık Silahımız dayanışma! Birlikte güçlüyüz!

pdf olarak 2010 Kervan festivaline türkçe çağrı:
http://thecaravan.org/files/caravan/Festival_2010_flyer_tr.pdf

Desteğe çağrı! Festival için katılım ve destek çağrısının kendi şehirlerinizde yayılmasına yardım edin!
2010 Kervan Festivali Avrupa’daki mültecilerin ve göçmenlerin hakları için 4-6 Haziran 2010 Jena – Almanya

Avrupa hisarının kurbanları anısına sömürgecilik haksızlığına karşı birleşelim!

Neo koloniciliğe ve ırkçılığa karşı açık hava festivali

Irk ve cinsiyet ayrımcılığının olmadığı, herkesin birbirine özen gösterdiği bir yer!
Bir insanlık ve dayanışma kalesi!

The VOICE Refugee Forum, mültecilerin ve göçmenlerin hakları için Kervan’ın adına, Almanya’daki mültecilerin ve göçmenlerin politik mücadelelerini ve içinde yaşadıkları zor koşulları konu edinen sosyokültürel ve politik direniş sanatlarının sunulması ve temsil edilmesi için çağrıda bulunuyor.

Bu etkinlikler, ırkçılık karşıtı ve sosyokültürel-politik aktivistler ile birlikte karşılıklı tartışabileceğimiz ve deneyimlerimizi paylaşabileceğimiz bir zemin hazırlayacak. Bu zemin şiir, sokak tiyatrosu, canlı konserler, geleneksel Afrika davulları, dansları, maskeleri ve jirasyonları, şarkılar ve Avrupa hisarının kurbanlarını anma töreni ile hazırlanacak.

Bunun ötesinde filmler gösterilecek, fotoğraf ve sanat sergileri olacak ve Avrupa’dan, Afrika’dan ve ötesinden gelmesi beklenilen geniş sayıda ziyaretçilere uygun olan birçok başka etkinlik yapılacak. Her yeni fikre veöneriye açığız, program her an güncelleştirilebilir.

Etkinliğin doruk noktası “maskeler geçidi” olacak – Maskeli şenlikler Afrika’da gizli, üzeri örtülü anlamları olan bir ifade şeklidir.
Maskeler geçidinin yanı sıra çeşitli mülteci-göçmen derneklerinin inisiyatifi ile farklılıklarımızı ve sosyokültürel ve politik çalışmalarımızın boyutlarını gösteren daha birçok sanat ve kültür gösterisi yapılacak.

Maskeli şenlikler geldiğimiz çeşitli ülkelerden, tarihlerimizden ve atalarımızın haysiyetinden gelmektedir. Bizim hikayelerimizi bizim sözlerimizle anlatacak ve sömürgecilere sorular sorarak insanlığımızın temelini – dayanışma, sevgi ve insanlık onuru – tekrar beyan ve talep edeceğiz.

Maskeler geçidi ile Avrupa’nın merkezine, Avrupa Birliği’nin giderek ölümcülleşen sınırlarında hayatını kaybeden binlerce mülteci ve göçmen adına bir anıt dikmek istiyoruz. Bu anıt ile hareket özgürlüğü hakkımız, sosyal adalet ve küresel dayanışma için verdiğimiz mücadeleye baglılığımızı tazelemek istiyoruz.

Afrika bizden uzakta değil – Maskeli şenlik ve Avrupa hisarı

Afrika maskeli şenlikleri, kıtanın birçok kesiminde özel geleneksel şenlikler kapsamında gerçekleştirilen kutsal kültürel sanatlar ve gösterilerdir. Kutlamalar çerçevesinde toplu bir içebakışı ve özellikle afetler ve felaketler esnasında himaye ve dayanışmayı temsil ederler.

Maskeler geleneksel olarak yüzleri fiziksel olarak görülemeyen veya dokunulamayan ama önemli konularda kendi halklarından insanlarla konuşma ve iletişime geçme yetisine sahip ilahi varlıkları ve ölüleri temsil ederler.

Maskeli şenlikler hikayeleri asla anlatılamayacak olanların hikayelerini anlatabilirler ve anlatacaklardır – polis gözetimi altındayken esrarengiz bir şekilde diri diri yananların, çeşitli Avrupa ülkelerinde polis tarafından vurulup öldürülenlerin, hayatları tüm Avrupa’da insanlık dışı mülteci ve göçmen yurtlarında harcanmaya mahkum olanların, Avrupa ülkelerinin güvenlik üçleri tarafından boğulmaya itilenlerin, ırkçı polis tarafından takip edilip suçlu konumuna düşürülenlerin, sınır dışı edilirken boğulanların ve birçok başkalarının hikayesini.

Bu kurbanların hiçbirisinin anısının “sadece sayılar”a indirgenmesine ve iz bırakmadan unutulmasına izin vermeyeceğiz. Onlar Almanya ve Avrupa Birliği çapında uygulanan ulusal ve uluslararası haksızlığın kurbanları ve mağdurlarıdırlar. Onların hikayelerini anlatacağız çünkü onların hikayesi bizim hikayemizdir ve bizim mirasımızdır.

Abidevi bir işaret

Ülkelerimizden kaçmamıza sebep olan koşulları hatırlayarak, bu kurbanların korkusunu da anımsayacağız, daha birçoklarının öleceğini bile bile.

Bu yüzden onların şerefine, Jena’daki şenliklerde Frontex sınır rejiminin ve Avrupa hisarının barbarca politikasının tüm kurbanları anısına bir “insanlık onuru anıtı” nın açılışını yapacağız. Bu anıt kalpsiz Avrupa güçlerinin onlara ölümlerinde bile vermeyi reddettikleri şeyi temsil edecek.

Avrupa’da mültecilerin ve göçmenlerin hakları için!

Festivalin amacı hepimize Avrupa hisarının kurbanlarını hatırlatmaktır.
Onların ülkelerindeki – ister Afrika’da olsun, ister Güney Amerika’da, Orta Doğu’da, Asya’da, veya Avrupa’da – problemler ve savaş kurbanlarının yaşadığı sorunlara değinmeden geçmeyeceğiz.

Avrupalı katılımcılar Avrupa’nın sömürgecilik haksızlığı konusunda taşıdığı sorumluluğu tanımalı ve haksızlığa karşı mücadele etmelidir.
Biz buradayız çünkü siz ülkelerimizi yokediyorsunuz!

Format Taslağı

Festival her ülkeden ve camiadan aktivistlere ve sanatçılara açıktır, direniş sanatları, işbirlikleri ve yaratıcılıkları ile kendilerini ifade etmeye herkes davetlidir.

Formatın amacı Jena şehrini festival etkinlikleriyle tüm olarak geri kazanmaktır. Bu yüzden şehrin farklı kesimlerinde, farklı konulara odaklanan 4 farklı “blok” oluşturulacaktır ve merkezi etkinlikler için bir açık alan bulunacaktır.

Festival uluslararası katılımcıların yardımıyla direniş sanatının farklı şekillerde sunulduğu politik bir festival olarak tasarlanmıştır.

Koordinasyondan The VOICE Refugee Forum ve Almanya’da mültecilerin ve göçmenlerin hakları için Kervan aktivistleri sorumludur.

İlaveten.....

Bu festival aracılığıyla, günümüzde hâlâ süregelen sömürgecilik haksızlığı konusunda toplumu bilinçlendirmek ve direniş sanatının çeşitli şekilleri vasıtasıyla toplumun çeşitli dilimleriyle işbirliğini geliştirmek istiyoruz.
Kollektif bir şekilde geçmişteki politik mücadelelerimizi takdir eden ve hatta paylaşan bir grup/haber ağını yaratıcı bir süreç içerisinde kurmak ve sürdürmek İstiyoruz.

Böylece farklı disiplinlerden, yönlerden farklı arka planlara sahip, direniş sanatlarımıza yeni bir soluk getirebilecek her destekçi içtenlikle davetlidir.

Çocuk inisiyatiflerinin düzenlediği özel etkinlikler yapılacaktır, bunlara akrobatik gösteriler, sirk aksiyonları, perküsyon seansları vs. dahildir.

Acilen gönüllüye ihtiyacımız var

Özellikle ressamlar, heykeltraşlar, dramaturglar, tiyatro oyuncuları ve medyadan aktivistler, müzisyenler, aktörler, sanat eleştirmenleri olmak üzere gönüllüler arıyoruz, buna ek olarak festivalin hazırlık ve mobilizasyon aşamasına katkıda bulunmak isteyen politik ve kültürel gruplar ve sosyal iletişim ağlarından kişiler arıyoruz.

Materyallerin ve aktivitelerin belirlenmesi hazırlık grubuna ve ülke çapındaki kervan ile ortaklaşa yapılacak toplantılara bağlıdır.

Hazırlık toplantısı

Thüringen çapında, Jena’da hazırlıklar başladı bile ve Hamburg, Bremen, Hanau, Freiburg, Berlin ve Wuppertal’den gruplar ve aktivistler harekete geçti.

İlgilenen kişileri, festivalin ülke çapındaki ilk hazırlık toplantısına davet ediyoruz.

Bu toplantı 23 Ocak Cumartesi ve 24 Ocak Pazar 2010 tarihlerinde Jena’da yer alacaktır.

Başlangıç: 23 Ocak Cumartesi, saat 12.00’de

Program:
23 ve 24 Ocak’taki hazırlık toplantısı için ilgilenen, başka şehirlerden gruplar, aktivistler ve diğer kişiler, bir haber ağı kurmak ve merkezi olmayan umumi aktiviteler, para toplama ve festivalden önce gerçekleştirilecek bir bilgilendirme turnesi gibi konuların da dahil olduğu kültürel ve politik atkılar üzerine fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere davetlidirler.

Lütfen bizimle iletişime geçin!
Festivalde yer alacak gösterilerin büyüklüğüne, tabiatına ve mekanına bağlı olarak giderleri karşılamak için mali destek sağlamaya çalışacağız.

Bize ulaşmak için:

Osaren Igbinoba, Telefon: 0176 24568988,

E-mail: thevoiceforum@emdash.org
veya: daskarawanefest-jena2010@gmx.de

Websiteleri:
http://thevoiceforum.org and
http://thecaravan.org

Festival özel bağışlar, katılımcı katkıları, dayanışma etkinlikleri ve sponsoring vasıtasıyla finanse edilecektir. Bu sebepten dolayı sizden aşağıda belirtilen banka hesabına bir bağış yapmanızı rica ederiz.

Katılımcılar ve projeleri hakkındaki bilgiler:

  • Sanatçı veya aktivistin bir profilini
  • Sunmak istediğiniz projenin veya gerçekleştirmek istediğiniz etkinliğin kısa bir tanımını
  • Bir DVD, basılı bir metin veya internet bağlantısı,
    Ne tarz bir çalışma ve nasıl sunulacağına dair bilgi
  • Nasıl bir mekanda sunmak istediğinize dair bilgi
  • Büyüklük ve teknik ayrıntılar
  • Giderler hakkında bilgi
  • Davet etmek istediğiniz kişileri içermelidir

Eğer festivali desteklemek veya etkinliklere katılmak istiyorsanız ve hazırlıklar hakkında bilgi ve haber almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin:
E-mail: daskarawanefest-jena2010@gmx.de

Katılamayanlar için: lütfen öneri ve bağışlarınızı göndererek bizi
destekleyin. Hazırlıkların, reklamların, mobilizasyonun ve bilgilendirici turnenin
daha iyi olması için mali desteğe ihtiyacımız var.

Banka hesabı: Bağış- Jena Festivali:

Förderverein The VOICE e. V.,
Banka: Sparkasse Göttingen,
Hesabı numarası: 127 829;
Banka numarası: 260 500 01,
IBAN: DE97 2605 0001 000 1278 29,
BIC: NOLADE21GOE

Lütfen öneri ve yorumlarınızın 4 sayfayı geçmemesine özen gösterin.
Festivalin tüm etkinlikleri The VOICE Refugee
Forum ve Jena’daki hazırlık grubu tarafından koordine edilecektir.

Unutulmaması gereken noktalar:
Mali yardım, mobilizasyon, müzik için büyük çadırlar ve mobil kamyonetler,
sahneler ve geçitler.

The VOICE Refugee Forum Jena
Adres: Schillergässchen 5, 07745 Jena
Cep telefonu: 0049(0) 17624568988,
Fax: 03641 / 42 02 70,
E-Mail: thevoiceforum@emdash.org,
İnternet: http://www.thevoiceforum.org
Kuruluş: 1994, çalışma tarzı: Kampanyalar, aksiyonlar, haber ağı.
Yayınlar: E-Newsletter

Language: 
Local group: