You are here

Mouctar Bah İçin Adalet

Dessau şehir yönetiminin, bir arkadaşının polis hücresinde yanarak hayatını kaybetmesi sonrasi bu olayı açığa çıkaran ve protesto eden bir afrikali aktivistin varlığını yok etme çabasına karşı bir kampanya.

7 Ocak 2005 sabahı Sierra-Leone’li ilticacı Oury Jallloh Dessau polisi tarafından yakalanır ve gözaltına alınır. Polis karakolunda dayağa maruz kalan Oury Jalloh bir hücrede yerde bulunan bir döşek üzerine ellerinden ve ayaklarından zincirlenir. Bilinmeyen bir sebepten dolayı dört saat sonra tamamı fayans kaplı hücrede yangın çıkar. Olay esnasında görevde olan polis memurları Oury Jalloh’ya yardım etmek yerine üç sefer çalan alarmı kapatmayı tercih ederler. Oury Jalloh yanarak ölür.

O günden beridir kuzey Afrika’lı mültecinin arkadaşları ve anti-ırkçı insiyatifler Almanya’nın her tarafında aydınlatma, tazminat ve adalet taleb ediyorlar. Onlar “Oury Jalloh İnsiyatifi”ni kurdular ve “Oury Jalloh, bu bir cinayetti!“ ilkesi ile Dessau ve diğer birçok şehirde onlarca protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Protesto eylemlerinin ana figürü, Jalloh’nun arkadaşı ve Dessau şehir merkezinde internet-cafe işletmecisi olan Mouctar Bah’dı. 2006 yılında Mouctar’ın işletme ruhsatı, dükkanı çevresinde gerçekleştiği iddia edilen uyuşturucu ticaretine yeterince kadar karşı koymadığı gerekçesiyle, elinden alındı. Ruhsatı elinden alındığından beri Mouctar aynı cafede işçi olarak çalışıyor. Şimdi bunu da, komşularından geldiği iddia edilen, dükkan müşterilerinin gürültü çıkardığı ve çevreyi kirlettiği yönündeki şikayetleri gerekçe göstererek ve ayrıca Mouctar’ın yükümlülüklerinin aksine internet-cafede yönetici pozisyonunda olduğunu iddia ederek yasaklamak istiyorlar.

Sachsen Anhalt eyaleti başlattığı bir kampanya ile yabancı düşmanlığına karşı aktif çalıştığını göstermeye çalışıyor. Fakat savcılık, bir afrikalı ilticacı Dessau polis karakolunda henüz bugün dahi açığa çıkarılamayan nedenlerden dolayı yanarak can verdiğinde ancak bu mültecinin arkadaşının olayı kamuoyuna duyurmasından sonra davayı başlatıyordu.
Bundan dolayı şimdi Dessau resmi daireleri Mouctar’dan intikam almaya çalışıyorlar. Irkçı gerekçelerle internet-cafede çalışması yasaklanıyor. Polis şiddetine karşı gösterdiği angajmandan dolayı varlığını yoketmeye çalışıyorlar.

Mouctar Bah’la dayanışmaya çağırıyoruz!

Daha fazla bilgi için
Mülteci ve Göçmen Hakları İçin Kervan
http://thecaravan.org
Oury Jalloh İnsiyatifi
http://initiativeouryjalloh.wordpress.com

“Bak ! Daha demokratik ve toleranslı bir Sachsen Anhalt için“ - Sachsen Anhalt eyaletinin kendisini ırkçılık karşıtı gösterme çabası.

Aşağıdaki metin Sachsen Anhalt eyaleti hükümetinin başlattığı „Bak“ kampanyasının orjinal metnidir. Bu kampanya ile eyalette ırkçılıkla mücadele hedeflenmektedir:

>>Herkes bakmalı! Sadece toplumun tamamı günlük hayatında aşırı sağcılığa ve antisemitizme karşı koyarsa başarı elde edebiliriz.<<
(Başbakan Wolfgang Böhmer, CDU)

230’dan fazla dernek, enstitü ve kişi „Demokrasi ve Tolerans Ağı“nda hep birlikte eyaletimizde demokratik bir kültür için mücadele veriyor. Çeşitli etkinliklerle okul, işyeri, birahane vb. Yerlerde aşırı sağcılığa, yabancı düşmanlığına ve antisemitizme karşı koyuyorlar. Sene başından beri bu ağın işinin merkeznoktasını „Daha demokratik ve toleranslı bir Sachsen Anhalt için Bak!“ kampanyası işgal ediyor. „Bak!“ günlük hayatta sivil cesaret için var teslimiyet yerine aktif katılım için var pasiflik yerine insiyatif almak için var. „Bak!“ mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmayı ve bugüne kadar kendine güveni olmayanlara aktif katılım için olanak sağlamayı hedefliyor. Kampanyayı spor klüpleri, gençlik klüpleri okullar, kilise grupları ve daha birçok aşırı sağcılık karşıtı dernek ve yerel birlik taşimaktadır. <

 • Dükkanda çalışan tek kişi olması dolayısıyla Mouctar Bah yönetici konumundadır ve bu da ruhsat iptali sırasında kendisine bildirilen yükümlülüklere ters düşmektir.
 • Dükkan müşterileri café cevresini kirletiyor, duvarlara işiyor ve geceleri gürültü yapıyorlar.
 • Uyuşturucu satışı devam ediyor.
 • Polisin yaptığı gözlemlere göre çoğunlukla Afrikalılar bu cafeye –gün içinde defalarca ve genelde yaya olarak ya da bisikletle- gelip gidiyorlar.
 • Kimi café müşterileri izinsiz bir sekilde hareket bölgesini aşıyor (Residenzpflicht).
 • Bunun dışında Ordnungsamt, Mouctar hakkında yapılmış dört şikayete dikkat çekiyor. Bu şikayetlerin ikisi Afriklıların kendi kapısının önünde olmasından rahatsız olan bir komşusu tarafından yapıldı. Tanınmış bir aşırı sağcı olduğu bilinen bu adam Mouctar’a defalarca dükkanının önünde küfür etti. Hatta bu sataşmaların ikisinde Mouctar’a fiziki saldırıda da bulundu. İkinci saldırıda Mouctar kendisini savundu ve çıkan kavga sonrası bu komşusu doktor tarafından tedavi edilmek zorunda kaldı. Aynı kişi intikam duygusuyla Mouctar’ı darp şuçlamasıyla iki kez ihbar etti. Birinci davada hakim Mouctar’ı saldırgan değil aksine kurban olduğuna kanaat getirerek serbest bıraktı. İkinci dava ise henüz devam ediyor.Üçüncü ihbar ise Oury Jalloh davası sırasında Mouctar’ın kendisine hakaret ettiğini iddia eden bir polis tarafından yapıldı. Dördüncü ihbar icin ise savcılık dava açmaya bile gerek duymadı.
  >Sadece ve sadece Mouctar’a karşı ihbarda bulunulmuş olması Ordnungsamt’ın onu “karakterinde büyük bir yetersizlik” ile suçlamasına yetiyor.<

  Bununla beraber Ordnungsamt şu tespiti yapıyor: “Polisiye tahkikat gerektiren tavrınız, tahkikat sonucu ne olursa olsun karakterinizde büyük bir yetersizliğe ve Federal Almanya Cumhuriyeti’nde toplumsal birlikte yaşam normlarını ve kanunları kabul etmediğinize işaret ediyor.”

  Dava sonucu ne olursa olsun, sadece ihbarda bulunulmuş olması “büyük karakter yetersizliği” belirtisi oluyor. Yalnızca bu bile Ordnungsamt‘ın Mouctar’a karşı kararlılığını göstermeye yetiyor. Mouctar, derilerinin rengi ve oturum statülerinden dolayı zaten polis kontrollerinin odağı haline gelmiş “müşterilerinin” davranışlarından sorumlu tutuluyor. Mouctar’ın dükkan çevreşinin temiz tutulması ve müşterilerinin aktiviteleriyle ilgileniyor olması, daire tarafından sorumluluk ve görev olarak değil de “sır ortaklığı” olarak değerlendiriliyor. Mouctar’ın café çevreşinde uyuşturucu satışı yapıldığını farketmesinden sonra polise yaptığı ihbarlar nedeniyle Ordnungsamt, Mouctar’ı bu aktiviteleri bilmekle ve ona rağmen engel olmamakla suçluyor. Cafenin varlığı o sokakta yaşananlara neden olarak gösteriliyor. “Süphesiz Friedrich-Naumann-Caddesinde yaşananlar oradaki cafenin varlığıyla ve verdiği telekominikasyon hizmetiyle bağlantılıdır.”

  2007’nin Mart ayından beri iki polis Oury Jalloh’nun ölümü yüzünden hakim karşısında. Fakat bu cinayetin aydınlatılacağına inanmıyoruz, çünkü hem sanık koltuğunda outran iki polis hem de onların arkadaşları susuyorlar.

  Bu arada Dessau şehir yönetimi ve polisi aşırı sağcılarla olan iyi ilişkileriyle tanınır oldu ve bu durumu örtbas etmek için çaba sarf ediyor. Fakat iş alman olmayanlara ve özellikle siyah ten rengine sahip insanlara geldiğinde huzur içinde ayırımcı ve aşağılayıcı tutumlarına devam edebiliyorlar, çünkü bürokrasi de zaten arkalarında oluyor. Ki zaten “Federal Almanya Cumhuriyeti’nde toplumsal birlikte yaşam normlarının ve kanunlarının” ne demek olduğu kanunu yapan gücün bunu nasıl tanımladığıyla alakalıdır. Ve bu tanım bu gücün temsilcisi olan kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla uygulanıyor.

  Hergün insanlar ve özellikle siyah tenli insanlar Almanya’da sokakta ve ya polis karakolunda bu durumla karşı karşıya kalıyorlar.

  Yıllardan beridir Mouctar kendisini yok etmeye calişan Dessau şehrindeki kurumların uyguladığı baskıya karşı koymak ve dayanmak zorunda kalıyor. Oury Jalloh’nun ölümünden sonra bu baskı artarak devam etti.

  Dessau resmi makamları Mouctar Bah’ın cafesi icin verdiği bu mücadelesinde de büyük bir kamuoyu baskısı olmamasını umuyor ve böyle olması halinde herzaman yaptığı gibi mülteci ve göçmenlere karşı uyguladığı dışlayıcı pratiğini devam ettirmeyi hedefliyor. Buna izin vermemeliyiz! Bu nedenle herkesi Mouctar Bah ile dayanışmaya çağırıyoruz. Lütfen bu fax kampanyasını destekleyin ve baş sayfadaki faxı Dessau Ordnungsamt’ına yollayın.

  Language: 
  Campaign: 
  Local group: