You are here

Avrupa’da Kürt halkına yönelik devlet terörünü kınıyoruz!

08.02.07 - Basına ve Kamuoyuna

Avrupalı emperyalistler, ABD emperyalistleriyle işbirliğiyle Kürdistanlı göçmenlere gözaltı terörü başlattılar. Paris’teki “Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi” başta olmak üzere, değişik banliyölerinde, 5 Şubat günü, birçok eve aynı saatlerde baskın düzenleyen Fransa polisi Kütler üzerinde terör estirerek, 16 yurtseveri gözaltına aldı. Bir gün sonrası, Belçika polisi de Kürtlere yönelik operasyon başlatarak, birçok Kürt siyasetçisini sorgudan geçirdi. Saldırıyı düzenleyen polisiler, kendi burjuva hukukunu hiçe sayarak, ev ve kurumlardaki eşyaları talan etmiş, çok sayıda dosyaya ve bilgisayara el koymuştur. "Demokratik kitle örgütlerinin faaliyetlerini “yasadışı” gibi lanse ederek suç işlemiştir. Bu saldırıyla, insan haklarını hiçe sayan Fransa ve Belçika polisi, Ev, işyeri ve derneklere baskınlar düzenleyerek, Kürtleri terörize etmiş ve diğer demokratik göçmen kurumlarına açıktan gözdağı vermiştir. Bu saldırı, uluslararası bir saldırıdır.
Dün Almanya ile başlayan, bu gün Fransa ve Belçika ile devam eden saldırılar, Kürt halkını, siyasetçilerini, kurumlarını ve kuruluşlarını susturma, sindirme amaçlıdır. Bu gün Avrupa metropollerinde, emperyalistlerin, Kürtlere yönelik eş zamanlı sürek avı başlatmaları tesadüf değildir. TC Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül’ün ABD’ye yaptığı ziyaret sonrası, Avrupa’da Kürtlere yönelik estirilen devlet terörü, emperyalistlerin tam bir işbirliği içinde, yeni saldırı konseptinin habercisidir. ABD’nin Türkiye Büyük Elçisi Wilson’un bir TV kanalında sorulara verdiği yanıtta da “gözaltı ve tutuklamaların karşılıklı bilgi alışverişi ve istek üzerine yapıldığını” belirtmesi, bu saldırıların devam edeceğini, önümüzdeki günlerde Güney Kürdistan’da benzer gelişmelerin yaşanacağı bilgisini vermektedir. Kürt halkına yönelik bu saldırı, emperyalistlerin yeni Ortadoğu stratejisinin bir uzantısıdır. Kürt halkının varlığını inkâr etmede ısrar eden sömürgeci faşist rejimin istemleri doğrultusunda düzenlenen saldırılarla Türk devletine Ortadoğu’da verilmek istenen yeni rolle de bağı vardır. Bu saldıralar ve devlet terörü, Kürt ulusal kurtuluş mücadelesini etkisizleştirme, boğma, sindirme ve kendi sınırları içine çekme çabasıdır.
Hiçbiri saldırı, yasaklama, baskın ve gözaltı terörü, Kürt halkının haklı ve onurlu mücadelesini engelleyemeyecektir. Türk devletiyle işbirliği içerisinde, Kürt Ulusal Kurtuluş Mücadelesine yönelik sürdürülen karalama kampanyaları, baskı ve tutuklamalar, demokrasi mücadelesini geriletemeyecektir.
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON) olarak, bugün Avrupa’da Kürt yurtseverlerine, politik temsilcilerine ve kurumlarına yönelik yapılan saldırıyı, konfederasyonumuza, demokratik kurumlara, göçmenlerin siyaset yapma hakkına, düşünce, ifade, örgütlenme ve eylem hakkına yönelik bir saldırı olarak görüyor, Avrupalı emperyalistlerin anti demokratik uygulamalarını protesto ediyoruz. Gözaltına alınan Kürt siyasetçilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
AvEG-KON olarak, yerli, göçmen kurum ve kuruluşlara, emekçi ve ilericilere sesleniyoruz; dün, Anadolu Federasyonu, YEK-KOM, bu gün “Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi” ve Kürt siyasetçileri, yarın sıra başka kurumlara gelmeden, Avrupalı emperyalistlerin, devlet terörüne, tutuklama saldırısı ve baskılarına karşı durmaya, demokratik bir hak olan örgütlenme özgürlüğümüzü savunmaya çağırıyoruz.
Tüm demokratik kurum ve kuruluşları Kürdistanlı Yurtseverlerin 15 Şubat komplosunu ve gözaltı, tutuklama saldırılarını kınama amaçlı 10 Şubat’ta Strasburg’da gerçekleştirecekleri gösteriye katılmaya ve Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

AVRUPA EZİLEN GÖÇMENLER KONFEDERASYONU
AvEG-Kon

Language: